Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile PKK'nın ilişkisine dair teorik bir çalışma
A theoretical study on the relationship between Syrian Democratic Forces and PKK
- Tez No: 908095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENEL SARSIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye'deki iç savaşın başlamasından bu yana bölgedeki siyasi ve askeri dengeleri etkileyen önemli bir faktör haline gelmiştir. SDG, başta Kürt YPG milisleri olmak üzere Arap, Süryani, Türkmen ve diğer etnik gruplardan savaşçıları bünyesinde barındıran koalisyon gücü haline geldiği görülmektedir. Türkiye açısından SDG, Suriye'de faaliyet gösteren YPG/PKK'nın uzantısı olduğu, Suriye sınır bölge hattında defakto veya yarı özerk bir oluşumun/yapının oluşmasına yönelik askeri operasyonlar düzenlemiş olup, olası bu örgütsel yapılara karşı çıkılarak gerekli emniyet ve güvenlik tedbirleri alınmaktadır. SDG'nin faaliyetlerine yönelik Türkiye, sınır bölge hattında planlanan bu oyuna karşı 2023 yılında itibaren Suriye hükümeti ile diplomatik ilişkileri normalleştirme sürecine girmiş, bu kapsamda Suriye hükümeti ile yapılan görüşmelerle iki ülke arasında çeşitli güvenlik ve ekonomik iş birliklerinin yeniden tesis edilmesini amaçlanmıştır. Türkiye, SDG'nin politik statüsünün tanınmasına yönelik herhangi bir adımın, kendi güvenlik çıkarlarına aykırı olduğunu belirtmekte ve bu konuda uluslararası toplumu dikkatli olmaya çağırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the civil war in Syria, the Syrian Democratic Forces (SDF) have become an important factor affecting the political and military balances in the region. The SDF has become a coalition force that includes mainly Kurdish YPG militias, but also fighters from Arab, Assyrian, Turkmen and other ethnic groups. From Turkey's point of view, the SDF is an extension of the YPG/PKK operating in Syria, and it has carried out military operations aimed at the formation of a defacto or semi-autonomous formation/structure in the Syrian border region, and necessary safety and security measures are taken against these possible organizational structures. In response to the SDF's activities, Turkey has been in the process of normalizing diplomatic relations with the Syrian government since 2023 against this planned game in the border region. In this context, these talks with the Syrian government aimed to re-establish various security and economic cooperation between the two countries. Turkey states that any step towards recognizing the political status of the SDF is contrary to its security interests and calls on the international community to be careful in this regard.