Bireylerin e-spor katılım motivasyonu ile depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between individuals' e-sport participation motivation and their depression, anxiety and stress levels
- Tez No: 908094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KIZILDAĞ KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireylerin e-spor katılım motivasyonu ile depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi test etmektir. Ayrıca bu araştırmada farklı değişkenler açısından e-spor katılımcılarının e-spor katılım motivasyonu, depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri arasında fark olup olmadığını test etmek de amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır ve araştırmanın örneklemini, e-spor oyunu oynayan 448 birey oluşturmaktadır. Katılımcılara Kişisel bilgi Formu, E-Spor Katılım Motivasyonu Ölçeği (EKMÖ) ve Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS-21) uygulanmıştır. Elde edilen verilere betimsel istatistikler, bağımsız gruplar için t-testi, ANOVA ve Pearson Momentler Korelasyon Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to test the relationship between individuals' e-sports participation motivation and depression, anxiety and stress levels. In addition, this study aims to test whether there was a difference between e-sports participation motivation, depression, anxiety and stress levels of e-sports participants in terms of different variables. The relational survey model was used in the study and the sample of the study consists of 448 individuals who play e-sports games. Personal Information Form, E-Sports Participation Motivation Scale (ESPS) and Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS-21) were applied to the participants. Descriptive statistics, t-test for independent groups, ANOVA and Pearson Moment Correlation Analysis were applied to the obtained data.