Fibromiyalji sendromunda B12 vitamini ve ferritin düzeylerinin nöropatik ağrı ve hastalık şiddeti ile ilişkisi
The relationship of vitamin B12 and ferritin levels with neuropathic pain and disease severity in fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 908118
  2. Yazar: MERAL KIRMIZI BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AKTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Fibromiyalji sendromu genel vücut ağrısı, uyku bozuklukları ve yorgunluğu içeren kronik bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı fibromiyalji sendromunda serum B12 vitamini ve ferritin düzeylerinin hastalık şiddeti ve nöropatik ağrı ile ilişkili olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine yaygın ağrı şikayeti ile başvuran 18 ile 65 yaş arasındaki 2016 ACR tanı kriterlerine göre fibromiyalji tanısı konulan olgular dahil edilmiştir. Katılımcılara ağrı, uykusuzluk, yorgunluk gibi günlük yaşam aktivitelerini etkileyecek yakınmaları ölçmeye yönelik Fibromiyalji Etki Anketi (FEA), ağrıların nöropatik komponentini araştırmak amacıyla LANSS ağrı skalası ve Visüel Analog Skala (VAS) doldurtulmuştur. Katılımcılar nöropatik yakınması olan ve olmayan şeklinde iki gruba ayrılmıştır. LANSS skorları yüksek olan ve olmayan hastaların kan B12 ve ferritin düzeyi karşılaştırılmış, bu parametrelerin hastalık şiddetine ve günlük yaşam aktivitelerine olan etkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 105 kadın ve 5 erkek olmak üzere toplam 110 hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların 69'unda nöropatik ağrı varken 41'inde yoktur. Nöropatik ağrısı olan hastaların hem B12 hem de ferritin düzeylerinin anlamlı olarak düşük olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Fibromyalgia syndrome is a chronic disease that includes general body pain, sleep disorders and fatigue. The aim of this study is to investigate whether serum vitamin B12 and ferritin levels are associated with disease severity and neuropathic pain in fibromyalgia syndrome. Materials and Methods: In this study, patients diagnosed with fibromyalgia according to the 2016 ACR diagnostic criteria between the ages of 18 and 65 who were admitted to the Physical Medicine and Rehabilitation Outpatient Clinic of Inönü University Faculty of Medicine Hospital with widespread pain were included. Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) aimed at measuring complaints that will affect daily living activities such as pain, insomnia, fatigue to participants, LANSS pain scale in order to investigate the neuropathic component of pain, and Visual Analog Scale (VAS) were filled in.The participants were divided into two groups with and without neuropathic complaints. The blood B12 and ferritin levels of patients with and without high LANSS scores were compared, and the effect of these parameters on disease severity and daily living activities was evaluated. Results: A total of 110 patients, including 105 women and 5 men, were included in our study. While 69 of the participants had neuropathic pain, 41 did not. It was found that both B12 and ferritin levels were significantly lower in patients with neuropathic pain (p0.05).