Self-regulated learning in gifted students: A case study of a simulation-based engineering desing environment
Özel yetenekli öğrencilerde öz-düzenlemeli öğrenme: Simülasyona dayalı mühendislik tasarım ortamına yönelik bir durum çalışması
- Tez No: 908119
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SUNGUR, PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma, özel yetenekli öğrencilerin simülasyon tabanlı mühendislik tasarım görevlerine katılırken öğrenmelerini nasıl öz düzenlediklerini incelemektedir. Nite-liksel bir durum çalışması metodolojisi kullanılarak yürütülen araştırmada, Aladdin (Energy3D) yazılımı ile desteklenen beş farklı mühendislik görevi süresince üstün yetenekli öğrenciler tarafından kullanılan öz düzenleme (ÖDÖ) stratejileri, motivasyonel inançlar, bilişsel ve üstbilişsel süreçler incelenmiştir. Zimmerman'ın döngüsel ÖDÖ modelinden yararlanılarak, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve ekran kayıtları aracılığıyla toplanan veriler, şablon analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, üstün yetenekli öğrencilerin bilgi arama, hedef belirleme, stratejik plan-lama ve yansıtıcı uyarlamalar gibi ÖDÖ stratejilerine aktif olarak katıldığını, ayrıca görev-değer, öz yeterlilik, sonuç beklentisi ve hedef yönelimi gibi çeşitli motivas-yonel inançların karmaşık bir etkileşimini sergilediklerini ortaya koymaktadır. Bu motivasyonel inançlar, öğrencilerin karmaşık mühendislik sorunlarına yaklaşımını ve bu sorunları çözmeye devam etme istekliliklerini şekillendirmektedir. Çalışma ayrıca öğrencilerin, yinelemeli uyarlamalar ve gerçek zamanlı geri bildirimlerle yaptıkları değişiklikler gibi bilişsel ve üstbilişsel süreçlerle, yaklaşımlarını dinamik bir şekilde yönlendirip geliştirebildiklerini ortaya koymaktadır. Bu araştırma, simülasyon-tabanlı öğrenme ortamlarında üstün yetenekli öğrencilerin ÖDÖ süreçlerini anlamaya katkıda bulunmakta ve STEM eğitiminde üstün yetenekli öğrencilerin öğrenme ihtiyaçlarını daha iyi desteklemek amacıyla eğitim uygulamalarının optimize edilmesi için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how gifted students self-regulate their learning while engaging in simulation-based engineering design tasks. By employing a qualitative case study methodology, the research examines the self-regulated learning (SRL) strategies, motivational beliefs, and cognitive and metacognitive processes used by gifted students across five distinct engineering tasks facilitated by Aladdin (Energy3D) software. Drawing on Zimmerman's cyclical SRL model, data were gathered through semi-structured interviews and screencast recordings and analyzed using template analysis. The findings indicate that gifted students actively engage in SRL strategies such as information seeking, goal setting, strategic planning, and reflective adjustments, while also demonstrating a complex interplay of self-motivational beliefs, including task value, self-efficacy, outcome expectations, and goal orientation. These motivational beliefs shape how students approach and persist in solving complex engineering challenges. The study also reveals that students' cognitive and metacognitive processes, including iterative adaptations and real-time feedback-based modifications, enable them to navigate and refine their approaches dynamically. This research contributes to understanding the SRL processes of gifted students within simulation-based learning environments and provides valuable insights into optimizing instructional practices to better support gifted students' learning needs in STEM education.