Mekanik ve elektronik kontrollü asansörlerin verim açısından analizi
Productive analysis of elevators controlled mechanically and elektronically
  1. Tez No: 90813
  2. Yazar: CUMA ZAFER DİLCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENDERES KALKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET MEKANİK VE ELEKTRONİK KONTROLLÜ ASANSÖRLERİN VERİM AÇISINDAN ANALİZİ DİLCİ C. Zafer Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Menderes KALKAT Eylül 1999 İlk insan asansörü 1857 yılında tesis edilmiştir. Ancak 19. Yüzyıl son yarısında asansör sistemlerinin yüksek seviyeli kontrolü önem kazanmıştır. Özellikle yüksek bina yapısının artmasıyla artan bina nüfusuna cevap vermek ve yüksek taşıma kapasitesi sağlamak için birden fazla kabine ihtiyaç duyuldu. Asansör kontrol algoritması, en uygun yola asansörün kabin ve kat çağrılarına cevap vermesini sağlar. Mekanik kontrollü asansörlerde sadece bir çağrıya cevap verilir. Bu sürede asansör meşgul konumundadır ve diğer çağrılar dikkate alınmazlar. Bu tip asansörler daha az katlı ve trafiğin az olduğu binalarda kullanılır. Elektronik ve bilgisayar alanındaki gelişmeler asansör teknolojisini de etkilemiştir. Toplamalı ve grup kumanda sistemleri geliştirilmiştir. Çok katlı ve yoğun trafiği olan binalarda kullanılır. Kısa zamanda yolcuların ihtiyacına cevap verebilir. Mekanik kontrollü asansöre göre daha avantajlıdır. Aynı anda birden çok çağrıya da karşılar. Mekanik kontrollü asansörler, asansör teknolojisine ilk adımdır. Elektronik ve elektromekanik kontrollü asansörler teknolojinin gelişmesinin bir sonucudur. Anahtar Sözcükler ; Asansör, elektronik ve mekanik kontrol, verim analizi.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY PRODUCTIVE ANALYSIS OF ELEVATORS CONTROLLED MECHANICALLY AND ELEKTRONICALLY DİLCİ C. Zafer Niğde University Graduate School of Natural and Applied Sciences Depertment of Mechanical Engineering Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Menderes KALKAT September 99 Personal lifts have been first established in 1857. But it has been important high level controlled lifts system in last half at 19 century. Especially increasing high buildings, it has been needed more cabins to answer signals from persons who lives those buildings and to get high carrying capasities. The lift control algoritm ensures that the lifts answer to the signal more suitably from floor and cabin. Only one signal is answered in the mechanical controled lifts. The elevator is busy position in that time and it doesn't care for other signals in that position. It is used this kind controlled lift in buildings that have less floor and traffic. Developping in the electronics and computer fields effects the lift (elevator) technologies. It is developped collecting and seperating into groups. It is used in buildings with more floor and traffic. It can answer people needs in less time. It hasIV buildings with more floor and traffic. It can answer people needs in less time. It has more advantages with mechanic controlled lifts. It can answer lots of signals simultaneously. The Mechanic controlled lifts are the firsts step in lift technologies. Electronically and electromechanically controlled lift are the results of developping in technology. Key Words : Lift, electronically or/and mechanically controlled, productivity analysis.