Amonyak-su akışkan çifti ile çalışan soğurmalı soğutma sisteminin taşıtlar üzerine deneysel olarak uygulanması
Application of an absorption refrigeration system working with ammoniumwater to automotive air-conditioning systems
  1. Tez No: 90812
  2. Yazar: HAMİ GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, bir dizel motorun egzoz gazlarından faydalanan absorpsiyonlu bir soğutma sistemi tasarlandı, dizayn ve test edildi. Ortam sıcaklığı 20 °C, motor devrinin 1670 dev/dak ve dolaşım oranı 4.5 iken COP ifadesi max. 0.33 olarak elde edildi. Sistemin soğutma tesir katsayısı (COP), dolaşım oranı (f), ekserjik enerjisi (ECOP) ve boyutsuz işlerlik enerji kaybı oranı (t), ifadelerinin sistemin temel çalışma sıcaklıkları olan ayırıcı, soğurucu, buharlaştırıcı ve yoğuşturucu sıcaklıklarına bağlı olarak değişimleri incelendi. Elde edilen sonuçlar, tablo ve grafikler halinde verildi ve sonuçlar literatürle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, an absorption refrigeration system utilizing exhaust gases of a diesel engine is designed and tested. Coefficient of performance, circulation ratio(f), exergic energy (ECOP) and dimensionless exergy loses of the system investigated depend on separator, absorber, evaporator and condenser temperatures which are the main working temperature of the system. Max. COP is found to be 0.33 when was ambient temperature engine speed, and circulation ratio were 20°C, 1670 rpm and 3.2 respectively. The experimental results are presented in terms of tables and plots. The results are compared with those of in literature and shown that an absorption refrigeration system can be operated with exhaust gases.