Self-optimization through Instagram: How followers are influenced by 'that girl' trend?
Instagram'da kendini optimize etme: Yaşam tarzı etki özneleri arasında 'o kız' akımı örneği
  1. Tez No: 908130
  2. Yazar: SEMA TİSKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, özellikle 'That Girl' (O kız) akımına odaklanarak, Instagram'daki yaşam tarzı etkileyicileri bağlamında kendilik optimizasyonu fenomenini araştırmaktadır. Kendilik optimizasyonu, etopolitik, öz-teknolojiler, sağlıkçılık, öz-metalaştırma kavramları aracılığıyla, kendilik-optimizasyonunun That Girl akımı aracılığıyla nasıl gerçekleştirildiği analiz edilmektedir. Etki öznelerinin sağlıklı yaşam tarzını nasıl teşvik ettiğini ve metalaştırdığını, bunu ulaşılabilir bir tüketici ürünü olarak sunarken,“kendinizin en iyi versiyonu olma”süreci altında idealize edilmiş imgeleri tasvir ederek öz disiplini nasıl teşvik ettiğini göstermektedir. Bunu yaparken, öz-optimizasyonu ahlaki bir sorumluluk olarak konumlandırarak, neoliberalism içerisinde uyumlu hale getirmektedirler. Teorik çerçeve, büyük ölçüde Nikolas Rose'un etopolitik ve kendilik-optimizasyonu kavramlarına ve Michel Foucault'nun kendilik teknolojilerine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the phenomenon of self-optimization within the context of lifestyle influencers on Instagram, especially focusing on the 'That Girl' trend. Through the theoretical background of self-optimization, ethopolitics, technologies of the self, healthism, commodification of self, this study analyzes how self-optimization is realized through That Girl trend. It shows how influencers promote and commodify healthy lifestyle, presenting it as a reachable consumer product, while promoting self-discipline through depicting idealized images under the process of“being the best version of yourself”. In doing so, they align with neoliberal ideals of personal responsibility, positioning self-optimization as a moral project. The theoretical framework is heavily based on Nikolas Rose's concepts of ethopolitics and optimization of self and Michel Foucault's technologies of the self, highlighting how these influencers act as facilitators of self-governance.