Mikro işletmelerde mobbing: Tokat ili kuaför ve güzellik salonlarında nitel bir araştırma
Mobbing in micro businesses: A qualitative research in hair dresser and beauty salons in Tokat province
  1. Tez No: 908129
  2. Yazar: ESRA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mobbing duygusal taciz anlamına gelmektedir. İşyerinde yapılan baskı, yıldırma, bezdiri, psikolojik tacizi ifade etmektedir. Tabii ki günümüzde yaşamın her alanında insanlar zorluklarla mücadele etmektedir. Fakat yapılan araştırmalarda kadınların mobbinge daha çok maruz kaldığı ve kadınların yapı gereği daha çok mobbing uyguladığını göstermiştir. Çalışmada Tokat'ta Kuaför ve Güzellik Salonlarında çalışanlarda mobbingin neden ve sonuçlarının belirlenmesi önlenmesi için yapılabilecekler ele alınmıştır. Literatür taraması yapılıp bu konuda yapılan araştırmalar incelenmiş sorular hazırlanıp katılımcı 11 usta öğretici salon işletmecisine sorular yöneltilmiştir. Görüşmelerde açık uçlu sorular ile yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmış mülakatlar ses kaydı yöntemi ile yazıya aktarılmış tablolar haline getirilmiştir. Araştırmanın sonucunda kuaför ve güzellik sektöründe mobbingin çok yoğun yaşandığı, kadınlar yöneticilerin kadın çalışanlara daha fazla mobbing uyguladığı buna bağlı olarak önlem alınması ve iy
Özet (Çeviri)
Mobbing means emotional harassment. It refers to pressure, intimidation, bullying and psychological harassment in the workplace. Of course, people struggle with difficulties in every aspect of life today. However, research has shown that women are more exposed to mobbing and that they are more likely to be mobbing themselves. The aim of the study is to determine the causes and consequences of mobbing among employees in Hairdressers and Beauty Salons in Tokat and what can be done to prevent it. In similar studies, the literature was scanned, the research on this subject was examined, questions were prepared and questions were asked to the 11 participating master instructor salon operators. Semi-structured interview technique with open-ended questions was used in the interviews, and the interviews were transcribed using the audio recording method and turned into tables. As a result of the interviews, it was concluded that mobbing is very intense in the hairdressing and beauty industry, that it is more common am