1930-1940 yılları arasında Türkiye'de ulusal güvenlik anlayışı ve tehdit algısı
National security concept and threat perception in Turkey between 1930-1940
  1. Tez No: 908169
  2. Yazar: KEMAL OVACIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, 1930-1940 yılları arasında Türkiye'nin iç ve dış güvenlik stratejilerini derinlemesine incelemektedir. Cumhuriyet ile kazanılan başarıların korunması ve modern bir ülke inşa sürecinde karşılaşılan zorlukların üstesinden gelinmesi amacıyla geliştirilen güvenlik stratejileri, bu dönemdeki iç ve dış tehditlere karşı yürütülen güvenlik politikalarının merkezinde yer almıştır. Tez, Türkiye'nin özellikle Balkanlar ve Orta Doğu'daki bölgesel iş birlikleri, çok taraflı ittifaklar ve uluslararası alanda büyük güçler arasında nasıl bir denge politikası uyguladığı gibi konuları ele alarak, ülkenin güvenlik politikalarının nasıl şekillendiğini ve uygulandığını analiz etmektedir. İç güvenlik stratejileri, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde ortaya çıkan bölgesel ayrılıkçı hareketlere ve toplumsal karışıklıklara karşı sert tedbirler alınarak başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Bu stratejiler, Cumhuriyet rejiminin dayandığı ideolojik temellerin, özellikle laiklik, milliyetçilik ve modernleşme gibi kavramların toplumsal düzeyde benimsenmesini sağlamıştır. Dış güvenlik açısından ise, Türkiye'nin izlediği tarafsızlık politikası ve büyük devletler arasında denge politikası, ülkenin uluslararası alanda bağımsız bir aktör olarak varlık göstermesine olanak tanımıştır. Ancak, bu politikaların bazı durumlarda Türkiye'yi uluslararası arenada yalnızlaştırarak pasivize edilmesini beraberinde getirmiştir. Tez ayrıca, Türkiye'nin yaklaşan II. Dünya Savaşı öncesindeki durumunu ve izlediği stratejilerin uzun vadeli etkilerini ve bu stratejilerin günümüz güvenlik politikaları ile nasıl kıyaslanabileceğini de ele almaktadır. Çalışma, Türkiye'nin modernleşme sürecinde karşılaştığı zorlukları aşmasında ve ulusal güvenliğini sağlamada bu stratejilerin kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Ancak, aynı zamanda bu stratejilerin bazı sınırlamaları ve başarısızlıkları da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines in depth Turkey's internal and external security strategies between 1930 and 1940. Security strategies developed to protect the achievements gained with the Republic and to overcome the difficulties encountered in the process of building a modern country were at the center of the security policies carried out against internal and external threats in this period. The thesis analyzes how the country's security policies are shaped and implemented by addressing issues such as Turkey's regional cooperation, especially in the Balkans and the Middle East, multilateral alliances and what kind of balance policy it implements among the great powers in the international arena. Internal security strategies were successfully implemented by taking harsh measures against regional separatist movements and social unrest that emerged in the last periods of the Ottoman Empire. These strategies ensured that the ideological foundations on which the Republican regime was based, especially concepts such as secularism, nationalism and modernization, were adopted at the social level. In terms of external security, Turkey's policy of neutrality and balance among major powers has allowed the country to exist as an independent actor in the international arena. However, in some cases, these policies have resulted in the pacification of Turkey by isolating it in the international arena. The thesis also examines Turkey's upcoming World War II. It also discusses the situation before World War II, the long-term effects of the strategies it followed, and how these strategies can be compared with today's security policies. The study reveals that these strategies play a critical role in overcoming the difficulties Turkey faces in the modernization process and ensuring its national security. However, some of the limitations and failures of these strategies are also evaluated.