Kur'ân'da 'Gece ve gündüz' kavramları
The consepts of 'Night and day' in the Qur'an
- Tez No: 908173
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH KESLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yüce Allah, her şeyde olduğu gibi insanoğlunu da belli bir amaç doğrultusunda yaratmıştır. Bu amaçların en başında Allah'ı bilmek ve Hz. Peygamber aracılığı ile gönderdiği Kur'ân'ı anlayıp buyruklarını gaye ve hikmetine uygun olacak şekilde yerine getirmek gelmektedir. Özellikle inanan kimselerin bu amaç doğrultusunda azim ve gayret göstermesi önem arz etmektedir. Her ne kadar tebliğ, tebyîn ve buyruklarının gereğini yerine getirmesi açısından Kur'ân'ın ilk muhatabı Hz. Peygamber olsa da ona ve getirdiği buyruklara inanan kimselerin de bir o kadar bu vazifelerle görevli olduğu bilinmektedir. Buradan hareketle yaptığımız çalışmayla, gece ve gündüz kavramlarının Kur'ân'daki anlam alanları hakkında bilgiler vererek söz konusu kavramların anlaşılması ve böylelikle zihinlerimize ışık tutması hedeflenmektedir. Ayrıca bu çalışmada, Allah'ın varlığına, birliğine, sınırsız kudret ve tasarrufuna işaret eden gece ve gündüz kavramlarına yüklenilen İlâhî mesajlara da yer verilecektir. Böylelikle insanoğlunun hem öylesine yaratılmadığı hem de dünya hayatı ve insan için önemli bir yer teşkil eden gece ve gündüz başta olmak üzere alemdeki her şeyin muhakkak bir sebebi olduğu hakikati de ortaya konulacaktır. Çalışmanın asıl ve yegâne hedefi, Kur'ân'da geçtiği şekliyle gece ve gündüz kavramlarının sözlüklerdeki anlam alanlarını ortaya koymaktır. Bununla birlikte Allah tarafından sunulmuş olan ve zaman açısından hayatın merkezinde bulunan bu iki kavramın İlâhî buyruklar doğrultusunda insanoğlu için ne anlama geldiğini açığa çıkararak konu hakkında katkıda bulunabilmektir.
Özet (Çeviri)
Almighty Allah, created human beings, as in everything else, for a certain purpose. The most important of these goals is to know Allah and understanding the Quran sent through the Prophet Muhammed and fulfilling its commands in accordance with its purpose and wisdom. It is especially important for believers to show determination and effort towards this goal. Because, although the first addressee of the Quran in terms of conveying, announcing and fulfilling its commands is the Prophet Muhammad. It is known that even though he is a prophet, those who believe in him and the commands he brought are equally responsible for these duties. Based on this, our study aims to understand the concepts of night and day by providing information about their meanings in the Quran, thus shedding light on our minds. In addition, in this study divine messages related to the concepts of night and day, which point to the existence, unity, unlimited power and control of Allah, will also be included. In this way, the truth will be revealed that human beings were not created just like that and everything in the world, especially day and night, which constitute an important place for worldly life and humans, has a cause. The main and sole goal of the study is to reveal the meanings of the concepts of night and day in dictionaries as mentioned in the Quran. In addition, it is to contribute to the subject by revealing what these two concepts, which are presented by God and are at the center of life in terms of time, mean to humankind in line with the divine commands.