GSM sektöründe pazarlama stratejileri: Mobil telefon kullanıcılarının GSM operatörü değiştirme ve numara taşıma davranışlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
Marketing strategies in the GSM industry: A research to determine the behavior of mobile phone users in change GSM operator and porting number
  1. Tez No: 908174
  2. Yazar: HAFİZE DİLEK GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BARUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı cep telefonu kullanıcılarının GSM operatörü değiştirme ve numara taşıma davranışlarını analiz etmektir. Bu çerçevede öncelikle dünyada mobil telefonun icadı ile başlayan mobil servis sağlayıcıların önemi ve telekomünikasyon sektörüne dönüşme süreci aktarılmıştır. Türkiye'de GSM sektörü incelenmiş, Numara Taşınabilirliği Sistemi (NTS) açıklanmış ve Türkiye'de yaşayan kişilerin numara taşıma davranışlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Çalışmada, dünyada GSM sektörüne yönelik yapılan analizler ile ülke bazında pazarlama stratejileri ve numara değiştirme davranışları çalışmaları incelenmiş, rekabet koşulları ve analizi yapılmış, Türkiye pazarı ve pazarlama stratejileri ile küresel ölçekteki uygulamalar Porter'ın Beş Güç Modeli ile değerlendirilerek kıyaslanmıştır. Araştırma kapsamında kolayda örneklem yöntemiyle çevrim içi anket yapılarak 411 katılımcıya ulaşılmış, 396 anket analize tabi tutulmuştur. Araştırma ile sadece kalite ve müşteri memnuniyetinin GSM operatörlerini değiştirme davranışı önünde önemli bir engel olmadığı, fiyata duyarlı abonelerinin de olduğu ve bu grup müşterileri GSM operatöründe tutmak için daha fazla ödüllendirme programlarına ihtiyaç olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, GSM operatörü reklamlarının operatör değiştirme kararını etkileme sürecinde çok önemli olmadığı, müşterilerin daha çok iletişim maliyetlerinin düşürülmesi/abonelerin ödüllendirilmesi yönlü kampanya beklentisi içinde oldukları ve numara taşıma davranışı için bu faktörlerin önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Numaralarını başka operatörlere taşıyanların ve taşımayanların farklı dinamiklerden beslenerek bu süreci ya çevrelerine olumlu bir tecrübe olarak aktardıkları, ancak taşımayanların numara taşımaya yönelik olumsuz bir tutuma sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the behavior of mobile phone users in changing GSM operators and porting numbers. In this context, first of all, the importance of mobile service providers in the world, which started with the invention of the mobile phone, and their transformation into the telecommunications sector are explained. The GSM sector in Turkey was examined, the Number Portability System (NTS) was explained and a research was conducted to determine the number portability behaviors of people living in Turkey. In the study, analyzes of the GSM sector in the world and marketing strategies and number changing behaviors on a country basis were examined, competition conditions and analysis were made, and the Turkish market and marketing strategies and applications on a global scale were evaluated and compared with Porter's Five Forces Model. Within the scope of the research, 411 participants were reached by conducting an online survey using the convenience sampling method, and 396 surveys were analyzed. The research revealed that only quality and customer satisfaction are not important obstacles to the behavior of switching GSM operators, there are also price-sensitive subscribers and more reward programs are needed to keep this group of customers with the GSM operator. In addition, it has been revealed that GSM operator advertisements are not very important in the process of influencing the decision to change operator, customers are more in expectation of campaigns aimed at reducing communication costs / rewarding subscribers, and these factors are important for number porting behavior. It has been determined that those who port their numbers to other operators and those who do not, are fed by different dynamics and convey this process to their surroundings as a positive experience, but those who do not port have a negative attitude towards number porting.