للشيخ زكريا الأنصاري(قسم العبادات) القواعد الفقهية في كتاب أسنى المطالب شرح روض الطالب
Kâdî Zekeriyyâ el-Ensârî'nin Esna'l-Metâlıb adlı eserindeki fıkhî kâideler (İbadât bölümü)
  1. Tez No: 759941
  2. Yazar: AMMAR HİŞAM AHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Hiç şüphesiz küllî fıkıh kaideleri ilmi çok büyük ve önemli ilimlerdendir. Bu ilim sayesinde çok kısa kavram ve ibarelerle pek çok yerlere dağılmış bulunan ve ayrıntı barındıran meseleler bir araya getirilmiş ve toplanmıştır. Küllî kaideler, yoğunlaştırılmış fıkhî tabirlerden; yani İslam fıkıh metodolojisinde üzerinde ittifak edilmiş kavramlardan oluşmaktadır. Bunlar, çeşitli mezheplerin hüküm çıkarmada benimsedikleri bir yoldur ve meydana gelen yeni olaylar bunlara göre değerlendirilir. Böylece olaylarla alâkalı şerî çözüm yolları çıkarılmış olur. Bunlar ister ibadetlerle ilgili olsun isterse de diğer fıkıh meseleleri ile ilgili olsun durum değişmez. Bu ilim sayesinde müftüler ve ilim talebeleri aytıntılarda uzun araştırmalar yapmak zorunda kalmadan fıkhî hükümlere ulaşabilirler. Bu cümleden olarak ibadet konularındaki küllî fıkıh kaidelerini bulup ortaya çıkarmak çok büyük bir öneme sahiptir. Fıkıh konuları ile alâkalı hükümlere muttali olmak isteyen özellikle İslam fıkhı alanında uzman olmayan kimseler için çok ciddi bir kolaylık sağlayacaktır. Pek çok âlim bu ilmin ne kadar önemli ve faydalı olduğunu beyan etmişlerdir. Fakihler, fıkhî görüş ve yakşalımları farklı olmasına rağmen, arkalarında benzersiz bir fıkıh mirası bırakmışlardır. Onların kitaplarında fikhî görüş ve ictihadları ile küllî kaideleri bulmak mümkündür. Onlar bunu yaperken konuya göre bazen meseleyi ihtisar etmiş bazen de geniş tutmuşlardır. İşte bu kitaplardan biri de Kadı Zekeriyya el-Ensârî'nin (v. 926h) kaleme aldığı“Esne'l-Metâlib fî şerhi Ravdi'd-Tâlib”aldı eserdir. Kadı Zekeriyya el-Ensârî, şafii mezhebinin önemli âlimlerinden biri olup âdeta mezhebi omuzunda taşıyıp bakraklaştıran, şafii mezhebinin görüş ve düşüncelerini gece gündüz temellendiren, müşküllerini ortaya koyan ve bunlara çözüm yolları üreten bir isimdir. Müellif, bu kitabında ele aldığı konuları işlerken pek çok küllî kural ve kaidelerden bahsetmekte ve bunları fıkhî olaylara ve furûata uygulamaktadır. Bu küllî kaideler fakihin işini kolaylaştırdığı gibi onun fıkhî bakışının da derinlik kazanmasına imkân verir. Bu tezimizin/çalışmamızın konusu yukarıda bahsi geçen ve müellifinin pek çok kere fetvalarını dayandırdığı“Esne'l-Metâlib”kitabındaki“İbâdât”bölümlerinde yer alan küllî kaideleri bulup ortaya çıkarmak ve bunları bir araya getirme amacını taşımaktadır. Bu tez bir mukaddime, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümü müellifin hayatına ayırdım. İkinci bölümde ise fıkhî kaidelerin tanımı ile bu kavrama yakın olan ve benzerlik gösteren diğer kavramları ve aralarındaki farkları inceledim. Üçüncü bölümde ise küllî kaideleri çıkardım.Bu tezin yazılış amacı bu konularda uzman olmayan kimselerin hükümlere kolayca vâkıf olmalarını sağlamak için müellifin işaret ettiği küllî kaideleri bulup ortaya çıkarmaktır.Araştırmamın metodu ise şöyledir: Öncelikle“Esne'l-Metâlib”kitabındaki ibadetlerle ilgili bütün konuları dikkatlice okuyup oralarda bulunan küllî kaideleri tespit ettim. Sonra bunları açıkladım, örneklendirdim ve şafii mezhebinin temel eserlerine atıflar yaptım.Bu çalışman sonucunda gördüm ki küllî kaideler çok önemli bir ilimdir. Çünkü bu sayede çeşitli konularda dağınık hâlde bulunan fıkhî kural ve kaideler bir kaç kelime ve lafızdan oluşan bir kalıba sokulabilmektedir. Böylece hem bunları anlaması ve ezberlemesi kolaylaşmakta hem de ibadet konuları gibi insanların çok ihtiyacı olan ve sürekli soru sorulan ayrıntılı fıkhî konulara her seferinde müracaat etme ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the great sciences is the study of jurisprudential rules. The scattered particles and branches were memorized and gathered with the fewest words and phrases using this science. The rules are focused jurisprudential expressions that express ideas from Islamic jurisprudence that have been adopted by jurisprudential schools for the purpose of dissecting rulings, attaching accidents to them, and grading legal solutions to the facts. In terms of facilitating access to the provisions of these chapters, especially for those who were not specialized in the rules of Islamic jurisprudence, both in worship and other jurisprudential chapters that made it easier for muftis and students of knowledge to collect jurisprudence without trouble and research in the particulars, and to collect jurisprudential rules in worship, are of great importance. Many academics have praised the significance of this science and its enormous benefits. Jurists from various sects have left behind an unrivalled jurisprudential heritage, depositing the sum of their jurisprudential knowledge and jurisprudential opinions in it. They were also exposed to the jurisprudential rules in their books, which they summarized or expanded in accordance with. The book (Asna Al-Matalib fi Sharh Rawd Al-Talib) by Sheikh Al-Qadi Zakaria Al-Ansari, who passed away in 926 AH, is one of the books. As he discusses one of the book's subjects and narrates the applications and the jurisprudential sections, he also mentions the jurisprudential restrictions since the rules make it easier for judges to do their jobs and broaden their jurisprudential perspectives. The thesis is divided into three chapters, an introduction, and a conclusion. The first chapter is devoted to the history of the author's life. In the second chapter, the researcher mentioned the definition of jurisprudential rules and the difference between them and similar ones, and in the third chapter the researcher extracted the rules. The purpose of this study is to compile the jurisprudential rules mentioned by the author, making it simpler for non-specialists to understand the provisions of these chapters. For the purposes of this thesis, my methodology involved carefully reading the section on worship in the author's book and extracting all the jurisprudential rules therein. Next, the researcher explained the rules and purposefully presented them to the mothers of the Shafi'i school of thought's books. The conclusion of this study, including the fact that the science of jurisprudence is one of the important sciences because it compiles the bits and pieces scattered throughout various chapters into a template made up of a few words and expressions, making it easier to memories and collect fiqh without having to search through every last detail—especially the issues of worship, given the numerous inquiries about them and the public's need for it.