Çok boyutlu çocuk yoksulluğunun dinamikleri: Seçilmiş OECD ülkeleri örneği
Multidimensional dynamics of child poverty: The case of selected OECD countries
  1. Tez No: 908194
  2. Yazar: HÜLYA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı çok boyutlu çocuk yoksulluğu ile çok boyutlu çocuk yoksulluğunun dinamikleri arasındaki ilişkinin seçilmiş 26 OECD ülkesinde 2010-2020 dönemi baz alınarak, hak temelli yaklaşımla, panel veri yöntemi kullanılarak analiz edilmesidir. Bu çalışmada OECD ülkelerinden oluşan bir gruba odaklanılmasının sebebi; gelişmişlik anlamında belli bir eşiğe gelen ülkelerde bile çocuk yoksulluğunun varlığına ve görünümüne dikkat çekmektir. Bağımlı değişken çok boyutlu çocuk yoksulluğu, açıklayıcı değişkenler ise; gini katsayısı, kentsel nüfus, eğitim durumu (en az liseyi tamamlamış 25 yaş üstü kadın nüfusunu göstermektedir), işgücüne katılım oranı (kadınlar için), hukukun üstünlüğü, okula gitmeyen çocuklar, zayıf/erken doğan bebekler, enflasyon, sosyal katkılar (transfer harcamaları), kişi başına düşen GSYH, doğurganlık oranı, boşanma oranları ve vergi geliri olarak seçilmiştir. Panel veri analizi sonuçlarına göre; gelir eşitsizliğini azaltmak veya ortadan kaldırmakla birlikte; kadın istihdamında yaşanacak artışın, çok boyutlu çocuk yoksulluğu üzerindeki etkisi pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı olacaktır. Bu sonuçlar kadın istihdamını arttırmak ve adil gelir dağılımını sağlamak koşuluyla GSYH'deki artışı hedefleyen politikaları desteklemektedir. Çok boyutlu çocuk yoksulluğuyla mücadeleye yönelik politikalar, aynı zamanda kadın ve erkek istihdamına yönelik eşitliğin sağlanmasını destekleyici, gelir dağılımındaki eşitsizliği azaltıcı veya adil gelir dağılımını sağlayıcı politikalar olması nedeniyle sosyal ve ekonomik alanda adalet misyonu üstlenen politikalar olduğu da dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the relationship between multidimensional child poverty and the dynamics of multidimensional child poverty in 26 selected OECD countries, using the rights-based approach and panel data method, based on the period 2010-2020. The reason for focusing on a group of OECD countries in this study is to draw attention to the existence and appearance of child poverty even in countries that have reached a certain threshold in terms of development. The dependent variable is multidimensional child poverty, and the explanatory variables are; gini coefficient, urban population, educational status (indicates the female population over the age of 25 who have completed at least high school), labor force participation rate (for women), rule of law, out-of-school children, underweight/premature babies, inflation, social contributions (transfer expenditures), GDP per capita, fertility rate, divorce rates and tax revenue. According to the panel data analysis results; while reducing or eliminating income inequality; the effect of the increase in female employment on multidimensional child poverty will be positive and statistically significant. These results support policies that aim to increase GDP, provided that women's employment is increased and income distribution is ensured. It should also be noted that policies aimed at combating multidimensional child poverty are policies that undertake a justice mission in the social and economic fields, as they support equality in employment for women and men, reduce inequality in income distribution, or ensure fair income distribution.