Şeyhzâde Abdürrahîm el-Amâsî el-Hanefî'nin kelâmî görüşleri
Theoretical opinions of Sheikhzâde Abdürrahîm el-Amâsî el-Hanefî
  1. Tez No: 908208
  2. Yazar: FIRAT ŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kelâm ilmi, günümüze dek İslam âlimleri tarafından özenle işlenen, eserler yazılan, fikirler üretilen bir ilim dalı olmuştur. Bu çalışmada kelâm alanında eserler ve fikirler üreten âlimlerden biri olan Şeyhzâde Abdürrahîm el-Amâsî el-Hanefî'nin kelâmî görüşleri tespit edilmektedir. Özellikle de kendi fikirlerini beyan ettiği Nazmu'l-Ferâid ve Cem'u'l-Fevâid isimli eseri, bu bağlamda çalışmanın temel gayesini icra etmek için en önemli kaynak olmuştur. Bir müellifin kelâmî görüşlerinin incelenmesi mahiyetindeki bu çalışmanın ilk bölümünde Şeyhzâde Abdürrahîm'in hayatı, ilmî kişiliği, eserleri ve yaşadığı dönemdeki toplumun sosyo-kültürel, eğitim ve ekonomik yapısı tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise Şeyhzâde'nin Uluhiyet, İman, Fiiller ve Nübüvvet konuları hakkındaki kelâmî görüşleri açıklanmıştır. Bunlarla beraber Eş'arî , Mâtürîdî ve Mu'tezile mezheplerinin de ilgili konular hakkındaki görüşleri kısaca aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The science of Kalam has been carefully studied and written by Islamic scholars until today. It has become a branch of science where ideas are produced. In this study, the theological views of Sheikhzade Abdürrahîm el-Amâsî el-Hanefi, one of the scholars who produced works and ideas in the field of theology, are determined. In particular, his work named Nazmu'l-Ferâid ve Cem'u'l-Fevâid, in which he expressed his own ideas, has become the most important source to realize the main purpose of the study in this context. The first study of this study, which is an examination of the theological views of an author, In this section, Sheikhzade Abdurrahîm's life, scientific personality, works and the socio-cultural, educational and economic structure of the society in his time are introduced. In the second part, Şeyhzade's theological views on the subjects of Divinity, Faith, Acts and Prophethood are explained. In addition, the views of the Ash'ari, Maturidi and Mu'tazila sects on the relevant issues are briefly explained.