Vajinal kandidiyazis tedavisinde kullanılmak üzere vajinal halka sistemlerinin geliştirilmesi
Development of vaginal ring systems for use in the treatment of vaginal candidiasis
  1. Tez No: 908237
  2. Yazar: SİMTAÇ BENGİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZGÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Pharmacy and Pharmacology, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Vajinal Kandidiyazis Tedavisinde Kullanılmak Üzere Vajinal Halka Sistemlerinin Geliştirilmesi Vajinal Kandidiyazis, Candida adı verilen maya türündeki mantar hücrelerinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Candida normalde ciltte, ağız, boğaz, bağırsak ve vajina gibi vücüttaki herhangi bir bölgede yaşayan bir mantar türüdür. Vajina içindeki koşullar değişirse Candida popülasyonu artabilir bu da enfeksiyona neden olabilir. Hormonlar, ilaçlar veya bağışıklık sistemindeki değişiklikler enfeksiyon olasılığını artırabilir. Bu enfeksiyonun diğer isimleri vajinal kandidiyaz, vulvovajinal kandidiyaz veya kandidal vajinittir. Vajinal Kandidiyazis üreme çağındaki kadınlar arasında yaygın bir vajinal enfeksiyondur. Bu hastalık kadınların %75'inde hayatlarında en az bir kez, kadın popülasyonunun yarısında ise birden fazla kez görülür. Vajinal Kandidiyazis tedavisinde sistemik uygulama sonucu antifungal ilaçların gösterdikleri toksisiteden dolayı sistemik yolla uygulanan ilaçlar yerine topikal antifungal tedavi tercih edilmektedir. Topikal antifungal tedavinin etkili olabilmesi için ilaç taşıyıcı sistemin enfeksiyon bölgesinde uzun süre kalması gerekmektedir. Vajinal mantar enfeksiyonlarında kullanılan piyasada bulunan ticari preparatlar incelendiğinde, bu ticari ürünlerin günde bir veya iki kez uygulanmakta olduğu ve genellikle 3 ile 20 gün arasında tedaviye devam edilmekte olduğu görülmektedir. Ancak mevcut preparatlar ile bu tedavi süreci hastanın her gün günde bir veya daha fazla uygulama yapmasını gerektirdiğinden, bu hasta açısından sorun yaratmakta ve hastanın tedaviyi yarıda bırakması ile sonuçlanabilmektedir. Bunun sonucunda da vajinal enfeksiyonun tekrarlama riski ortaya çıkmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla bu çalışmada sürekli salım yapan vajinal halkaların geliştirilmesi hedeflenmiştir. Litaratür incelendiğinde seçtiğimiz antifungal etken madde ve kullandığımız yöntemlerle geliştirilmiş herhangi bir vajinal halka çalışmasına rastlanmamıştır. Dolayısıyla, çalışma kapsamında vucutta parçalanmayan polimerler kullanılarak geliştirilen vajinal halkaların vajinal kandidiyazis tedavisinde önemli bir yere sahip olacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda silikon elastomer (DDU-4320) veya Silastosil LR 3050 ve termoplastik poliüretan gibi farklı vücutta parçalanmayan polimerler kullanılarak sırasıyla enjeksiyon kalıplama ve sıcak eriyik ekstrüzyon yöntemleri ile sürekli salım yapan vajinal halkalar geliştirilmiştir. Vajinal halkaların hazırlanmasında etken madde olarak natamisin kullanılmiştir. Hazırlanan bu halkaların karakterizasyonunu amacıyla FTIR, DTK, TGA, SEM, X ışını difraksiyonu analizleri, eriyik viskozite ölçümü, natamisinin UV spektrofotometre ve YBSK ile miktar tayini, in vitro salım özelliklerinin incelenmesi, mekanik dayanıklılık özelliklerin belirlenmesi, halka geometrisinin karekterizasyonu, stabilite, in vitro sitotoksisite ve in vitro antifungal aktivite özelliklerinin incelenmesi ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda geliştirilen sürekli salım yapan vajinal halkaların mevcut ticari preparatların kullanımı ile ilgili sorunları gidereceği, vajinal kandidiyazis tedavisinde ümit vaat eden bir yere sahip olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Development of Vaginal Ring Systems for Use in the Treatment of Vaginal Candidiasis Vaginal Candidiasis is an infection caused by fungal cells of the type of yeast called Candida. Candida is a type of fungus that normally lives on the skin and in any area of the body such as the mouth, throat, intestines and vagina. If conditions inside the vagina change, the Candida population may increase, which can lead to infection. Hormones, medications, or changes in the immune system can increase the chance of infection. Other names for this infection are vaginal candidiasis, vulvovaginal candidiasis or candidal vaginitis. Vaginal Candidiasis is a common vaginal infection among women of reproductive age. This disease occurs in 75% of women once in their lives, and in half of the female population more than once (de Cássia Orlandi Sardi et al., 2021). In the treatment of Vaginal Candidiasis, topical antifungal treatment is preferred instead of systemically administered drugs due to the toxicity of antifungal drugs as a result of systemic application. In order for topical antifungal treatment to be effective, the drug carrier system must remain in the infection area for a long time. When the current commercial preparations used for vaginal fungal infections are examined, it is seen that these commercial products are applied once or twice a day and treatment is generally continued for 3 to 20 days. However, with existing preparations, this treatment process requires the patient to apply one or more times a day, which creates problems for the patient and may result in the patient leaving the treatment unfinished. As a result, there is a risk of recurrence of the infection. In order to solve these problems, this study aimed to develop sustained-release vaginal rings. When the literature was examined, no vaginal ring studies were found that were developed with the antifungal active ingredient we chose and the methods we used. Therefore, it is thought that vaginal rings developed using polymers that do not break down in the body will have an important place in the treatment of vaginal candidiasis. In this context, sustained-release vaginal rings have been developed by injection molding and hot melt extrusion methods, respectively, using different non-degradable polymers such as silicone elastomer (DDU-4320) or Silastosil LR 3050 and thermoplastic polyurethane. Natamycin was used as the active ingredient in the preparation of vaginal rings. For the characterization of these prepared rings, FTIR, DSC, TGA, SEM, X-ray diffraction analysis, melt viscosity mesurments, quantification of natamycin by UV spectrophotometer and HPLC, examination of in vitro release properties, determination of mechanical strength properties, characterization of ring geometry, stability, in vitro cytotoxicity and in vitro antifungal activity properties studies were carried out. It is thought that the sustained-release vaginal rings developed in these studies will eliminate the problems associated with the use of existing commercial preparations and have a promising place in the treatment of vaginal candidiasis.