Developing a sustainable performance scorecard model: A case study in energy sector
Sürdürülebı̇lı̇r performans karnesı̇ modelı̇ geliştirmesi: Enerjı̇ sektöründe bı̇r vaka çalışması
- Tez No: 908264
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Mellitah Oil & Gas Şirketi için özel olarak tasarlanmış bir Sürdürülebilir Performans Karne (SPS) modeli geliştirmektedir. Çalışma, geleneksel Dengeli Karne (BSC) çerçevelerinin sınırlamalarını ele alarak Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) ölçütlerini performans değerlendirme süreçlerine entegre etmektedir. Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemini kullanarak, yedi ana boyut (Finansal, Müşteri, İç İşleyiş, Yenilik ve Öğrenme, Çevresel, Sosyal Sorumluluk ve Yönetişim) boyunca anahtar performans göstergeleri (KPI'lar) belirlenmiş ve önceliklendirilmiştir. Bir vaka çalışması olarak ele alınan bu SPS modeli, Mellitah Oil & Gas'ın benzersiz operasyonel ve düzenleyici bağlamına uygun olarak kapsamlı bir araç sunmaktadır. Çalışma bulguları, modelin sektöre özgü zorlukları ele alarak dirençlilik, şeffaflık ve uzun vadeli sürdürülebilir değer yaratma potansiyeline sahip olduğunu vurgulamaktadır. Çalışmanın kapsamı yalnızca bir şirketle sınırlı olmakla birlikte, sürdürülebilirlik kavramını performans değerlendirme çerçevelerine entegre etme konusunda değerli bilgiler sunmaktadır. Bu araştırma, iş uygulamalarını gelişen sürdürülebilirlik hedefleri ve paydaş beklentileri ile uyumlu hale getirmenin stratejik avantajlarını ortaya koymakta ve diğer sektörlerde yapılacak gelecekteki çalışmalara temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study develops a Sustainable Performance Scorecard (SPS) model specifically tailored for Mellitah Oil & Gas Company, integrating Environmental, Social, and Governance (ESG) metrics into traditional performance evaluation frameworks. By addressing the limitations of the conventional Balanced Scorecard (BSC), the SPS model incorporates sustainability dimensions directly into the company's strategic performance management. Using the Analytical Hierarchy Process (AHP), the research identifies and prioritizes key performance indicators (KPIs) across seven dimensions: Financial, Customer, Internal Business, Innovation and Learning, Environmental, Social Responsibility, and Governance. As a case study, the SPS model provides a holistic tool for evaluating corporate sustainability performance within the unique operational and regulatory context of Mellitah Oil & Gas. The findings emphasize the model's potential to enhance resilience, transparency, and long-term sustainable value creation, addressing challenges specific to the oil and gas sector. While the study's scope is limited to a single company, it offers valuable insights into integrating sustainability into performance evaluation frameworks. This research highlights the strategic advantages of aligning business practices with evolving sustainability goals and stakeholder expectations, offering a foundation for future studies in other industry contexts.