Türkiye'de CO2 emisyonlarının belirleyicilerinin ölçülmesi: Bir araç değişken olarak regresyon analizi
Measuring the determinants of CO2 emissions in Türkiye: An instrumental variable regression analysis
  1. Tez No: 908270
  2. Yazar: YÜKSEL BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki CO2 emisyonlarının belirleyicilerini enstrümantal değişken (IV) regresyon analizi kullanarak araştırmaktadır. Araştırma, CO2 emisyonları üzerinde enerji kullanımı (ENU), nüfus yoğunluğu (PD), doğrudan yabancı yatırım (FDI) ve GSYİH büyümesinin etkisine odaklanmaktadır. Bu çalışma, GSYİH'yi endojen bir değişken olarak alırken, askeri harcama ve İKT malları ihracatını enstrüman değişkenleri olarak kullanır. Sonuçlar, farklı değişkenlerin CO2 emisyonları üzerinde farklı etkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research study investigates the determinants of CO2 emissions in Türkiye using instrumental variable (IV) regression analysis. The research focuses on the influence of energy use (ENU), population density (PD), foreign direct investment (FDI), and GDP growth on CO2 emissions. This study Employ a two-stage least squares (2SLS) regression approach, take GDP as endogenous variable, military expenditure, and ICT goods export as instrument variables. The results suggest varying impacts of different variables on CO2 emissions.