Türkiye'de yenilenebilir enerji hedef ve politikaları ile fotovoltaik güneş enerjisinin gelişimi
Renewable energy targets and policies in turkey and development of photovoltaic solar energy
  1. Tez No: 567474
  2. Yazar: HÜSEYİN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünya genelinde elektrik enerjisi tüketimi sürekli artış göstermektedir. Enerji üretiminin büyük çoğunluğunu oluşturan fosil kaynaklı yakıtlar, atmosfere ve doğaya zarar veren insan kaynaklı sera gazlarının ve CO2 emisyon değerlerinin artışına sebep olmaktadır. Emisyon seviyesini azaltmak isteyen ülkeler için en başta gelen çözüm önerilerinden biri, temiz ve sürdürülebilir olan yeni ve yenilenebilir enerji (YE) kaynaklarını ve teknolojilerini kullanmaktır. Fosil kaynaklı enerji üretimlerine göre YE kaynaklarının payı çok azdır, ancak yeni ve YE kaynaklarının kullanımı günden güne artmaktadır. YE kaynaklarından biri olan fotovoltaik (FV) güneş enerjisi ise küresel çapta son yıllarda en hızlı büyüme oranına sahip enerji çeşididir. Türkiye'de de hem CO2 emisyonlarının azaltılması, hem de enerji alanında dışa bağımlılığın azaltılması ve arz güvenliği sorununun aşılması bakımından YE potansiyelinden faydalanılması önem arz etmektedir. Bu nedenle Türkiye'de YE kaynaklarının payının artırılmasına yönelik politikalar ve hedefler belirlenmiştir. 2015 yılında yayımlanan Türkiye Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planında, 2023 yılında YE kaynaklarından en az %30 elektrik üretimi ve 5.000 MW FV güneş enerjisi kurulu gücü hedeflenmiştir. Bu hedeflere ulaşırken YE üretimini destekleyici mekanizmalar ve teşvikler geliştirilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de genelde yenilenebilir elektrik enerjisi, özelde (FV) güneş enerjisi üretimini destekleyen hedef ve politikalar ile mevcut durumda FV güneş enerjisinde gelinen noktanın uyumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de yenilenebilir elektrik enerjisi üretimini destekleyici politikaların ve mekanizmaların etkisinin takip eden yıllarda elektrik piyasasına olumlu yönde katkı yaptığı ortadadır. 2014 yılı itibariyle FV güneş enerjisi kurulu gücünde ve üretiminde hızlı bir yükseliş olduğu, FV güneş kapasitesinde ve toplam YE üretiminde şimdiden hedef değerlerin aşıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Electricity consumption in the world is continuously increasing. The fossil fuels, which constitute the majority of the energy production, cause an increase in the human-induced greenhouse gases and CO2 emission values that damage the atmosphere and nature. One of the top solutions for countries that want to reduce emissions is to use new and renewable energy (RE) sources and technologies that are clean and sustainable. The share of RE sources is very low according to fossil source energy production, but the use of new and RE sources is increasing day by day. Photovoltaic (PV) solar energy, which is one of the RE sources, has the fastest growth rate on the global scale in recent years. It is important to use RE potential to reduce CO2 emissions and to reduce dependence on foreign resources and to overcome supply security problems for Turkey. Therefore, policies and targets were determined in Turkey for increasing the share of RE sources. Published in 2015 in Turkey's National Renewable Energy Action Plan, at least 30% of electricity generation from RE sources by 2023 and 5,000 MW of PV solar power installation was targeted. While achieving these targets, mechanisms and incentives to support RE production have been developed. In this study, with targets and policies in general renewable electricity, in particular PV solar energy in Turkey, and the current situation of the point reached in PV solar energy production was aimed to evaluate. In Turkey, the impact of the supportive policies and mechanism to renewable electricity production, it is obvious that to the electricity market in the after years made a positive contribution. As of 2014, there was a rapid increase in the installed capacity and production of PV solar power, and it was seen that the target values were already exceeded in PV solar capacity and total RE production.