Türkiye'de düşük karbon ekonomisine doğru: İklim finansmanı ve politika ölçütlerinin ikili etkisinin incelenmesi
Towards a low carbon economy in Türkiye: Examining the dual influence of climate finance and policy measures
  1. Tez No: 908269
  2. Yazar: BURCU BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de düşük karbon geçişin bağlamında İklim Finansmanı ve Politika Tedbirleri arasındaki karmaşık bağlantıları kapsamlı bir şekilde keşfetmektedir. Çalışmada, karbon ayak izi banka kredileri (CFPBL), iklim finansmanının bir göstergesi olarak tanımlanırken, Çevre Vergisi (ENTX) ve Çevre Koruma Harcamaları (ENXP) iklim politika önlemleri olarak belirlenmiştir. Temel amaç, bu belirlenen değişkenlerin Türkiye'de düşük karbon teknolojilerinin ticaretine (TLCTR) olan etkisini değerlendirmektir ki bu, Türkiye'nin düşük karbon ekonomiye geçişini simgelenen bağımlı değişken olarak hizmet verir. Bu, yıllık Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) büyüme oranı, Devlet Etkinliği (GEF) ve Araştırma & Geliştirme harcamalarını (R&D) içeren kilit ekonomik göstergeleri içermektedir. Bu değişkenlerin birleşimi ile çalışma, Türkiye'nin düşük karbon ekonomiye geçişini karakterize eden çok yönlü dinamiklere kapsamlı bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. 1990 ile 2022 yılları arasında uzanan yıllık veriler kullanılarak, titiz birçok aşamalı araştırma metodolojisi uygular. İlk adım, tüm zaman serisi verilerini Phillips-Perron (PP) ve Augmented Dickey-Fuller (ADF) yaklaşımlarını kullanarak birim kök testine tabi tutmaktır. Ardından, çalışma, regresyon denklemindeki seriler arasındaki uzun vadeli ilişkinin (koentegrasyon) varlığını incelemek için Engle-Granger Koentegrasyon Testini uygular. Engle-Granger Koentegrasyon Testi'nden elde edilen temel bulgular, koentegrasyon lehine önemli kanıtlar sağlamaktadır. Genel olarak, bu sonuçlar, değişkenler arasında anlamlı bir uzun vadeli ilişkinin varlığını vurgulayarak, zaman serisi analizi bağlamında regresyon katsayılarının güvenilir yorumu için koentegrasyonun önemini vurgular.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively explores the complex linkages between Climate Finance and Policy Measures in the context of low carbon transition in Turkey. In the study, carbon footprint bank loans (CFPBL) are identified as an indicator of climate finance, while Environmental Tax (ENTX) and Environmental Protection Expenditure (ENXP) are identified as climate policy measures. The main objective is to assess the impact of these identified variables on the trade in low carbon technologies in Turkey (TLCTR), which serves as the dependent variable symbolising Turkey's transition to a low carbon economy. This includes key economic indicators including annual Gross Domestic Product (GDP) growth rate, Government Efficiency (GEF) and Research & Development expenditure (R&D). Through the combination of these variables, the study aims to provide a comprehensive perspective on the multifaceted dynamics characterising Turkey's transition to a low carbon economy. Using annual data spanning from 1990 to 2022, the study applies a rigorous multi-stage research methodology. The first step is to subject all time series data to unit root testing using the Phillips-Perron (PP) and Augmented Dickey-Fuller (ADF) approaches. Then, the study applies the Engle-Granger Co-integration Test to examine the existence of a long-term relationship (cointegration) between the series in the regression equation. The main findings from the Engle-Granger Co-integration Test provide significant evidence in favour of cointegration. Overall, these results emphasise the importance of cointegration for the reliable interpretation of regression coefficients in the context of time series analysis, highlighting the existence of a significant long-term relationship between variables.