Societal Multiplicity Theory and international migration: An empirical application to the case of Syrian migration to Turkey
Sosyal Çoğulluk Kuramı ve uluslararası göç: Suriyelilerin Türkiye'ye göçü örneğine ampirik bir uygulama
  1. Tez No: 908278
  2. Yazar: YUSUF FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 492
Özet
Bu çalışma, Sosyal Çoğulluk Teorisi (SÇT/SMT) perspektifinden Türkiye'ye Suriyeli göçünü inceleyerek Uluslararası İlişkilerde (Uİ) göçü anlamak için yeni bir paradigma sunmaktadır. Çalışma, resmi dökümanlardan elde edilen birincil kaynaklar ile diğer araştırmalar, raporlar ve gazete haberleri gibi ikincil kaynaklarından elde edilen verilerin yanı sıra Suriyeli mülteciler ve Türk paydaşlarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanarak nitel bir metodoloji kullanmaktadır. Sonuçlar, Suriyeli mülteciler ve ev sahibi toplum arasındaki karmaşık entegrasyon dinamiklerinin aydınlatılmasında SMT'nin beş temel sonucunun (farklılık, etkileşim, birlikte var olma, kombinasyon ve tarihsel değişim) önemini vurgulamaktadır. Ana argüman, mevcut göç teorilerinin genellikle göçün sosyo-kültürel yönlerini yetersiz bir şekilde ele aldığını ve göçün uluslararası doğasını göz ardı ettiğini vurgulamak ve sosyal çoğulluk teorisinin bu sorunu ele almak için uygun bir kuram olacağını savunmaktır. SMT, Suriye göçü bağlamında gelişen kimlikleri, kültürlerarası alışverişleri ve sosyo-politik değişimleri aydınlatan birçok sosyal formun bir arada varoluşunu ve etkileşimini inceleyerek detaylı bir çalışma sunmakta ve aynı zamanda geleceğe yönelik projeksiyonlar ortaya koymaktadır. Bu bakış açısı, tarihsel ve kültürel unsurların hem mülteci deneyimlerini hem de ev sahibi toplumların tepkilerini nasıl etkilediğine dair bir kavrayış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a novel paradigm for comprehending migration in International Relations (IR) by examining Syrian migration to Turkey via the perspective of Societal Multiplicity Theory (SMT). The study utilises a qualitative methodology, drawing on primary sources from official documents and secondary sources such as other research, reports and newspapers, as well as semi-structured interviews with Syrian refugees and Turkish stakeholders. The results emphasize the significance of the five consequences of SMT (difference, interaction, co-existence, combination, and historical change) in elucidating the intricate integration dynamics between Syrians and Turkish society. The main argument is to emphasise that existing theories of migration often inadequately address the socio-cultural aspects of migration and ignore the international nature of migration, and to argue that Societal Multiplicity Theory would be an appropriate theory to address this problem. SMT provides a detailed study by examining the coexistince and interaction of many social forms that illuminate evolving identities, intercultural exchanges, and socio-political shifts within the context of Syrian migration, while also presenting future projections. This viewpoint offers a comprehension of how historical and cultural elements influence both refugee experiences and the reactions of host societies.