Barkod okuyucu incelenmesi ve tasarımı
Bar code decoder
  1. Tez No: 90830
  2. Yazar: MURAT ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ALSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Barkod okuyucu devresinin incelenmesi ve Tasarımı konulu bu tez çalışmasında, barkod okuyucu devresi ve yazılımı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen barkod okuyucu devresi, günümüzde ticari alanda özellikle perakende alışveriş merkezlerinde kullanılan UPC / EAN13 barkod sembolünü çözümleyebilmektedir. Buna ilave olarak, barkod okuyucu barkod sembolünü baştan sona doğru veya sondan başa doğru tarandığını otomatik olarak bulup, barkod sembolünü çözebilmektedir. Barkod okuyucu devresi paralel port üzerinden bilgisayara bağlanmaktadır. Okuyucu devresinin çıkışındaki sinyali algılayıp değerlendiren bir yazılım gerekmektedir. Pascal programlama dilinde yazılan program bu işi yerine getirmektedir. Bilgisayarda bulunan bu program paralel porttan verileri alıp ekranda göstermektedir. Barkod sembolü çözümlendirüirken, kullanıcıya farklı durumları gösteren veya bildiren sesli ve görsel uvanlar varolmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, hardware, software and circuit of a bar code decoder have been designed. Bar code decoders are used in commercial areas, especially in supermarkets recently, which decode UPC / EAN13 that are bar code symbols. In addition to decode the symbols, the designed software can decode the symbols forward and backward autoumatically. Bar code decoder is connected to a computer in parallel port. In order to sense and decode the output signal of decoder circuit there must be a software in the computer. So there is a software which is written in Pascal language. This programme takes the datum which the parallel port and displays it on the screen. During decoding symbols, there are audio and visual warnings which notice the different positions to the user.