Mikroişleyici denetimli bar kod okuyucu tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 8535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında mikroişleyiciye dayalı bir bar kod okuyucu tasarımlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bar kod okuyucu ile birlikte kullanılan bir optik tarayıcı da gerçekleştirilmiştir. Optik tarayıcı bar kodu taramakta ve çıkışında elektriksel darbeler üretmektedir. Bu darbelerin genişlikleri ölçülerek çizgi ve boşluklara karşılık gelen karakterler çözülmektedir. Tasarımlanan bar kod okuyucu endüstride yaygın olarak kullanılan üç farklı kodu çözebilmektedir. Kodu çözülen mesaj SS 232-C protokolü kullanılarak bir bilgisayara gönderilmektedir. Ayrıca bazı mesajlar bir konuşma devresi aracılığıyla sese dönüştürülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis study, a microprocessor-based bar code reader is designed and realised. An optical scanner used together with the bar code reader is also realised. The optical scanner scans the bar code label and produces electrical pulses at its output. The characters represented by bars and spaces are decoded by measuring the widths of these pulses. The bar code reader designed can solve three types of bar codes which are commonly used in industry. Decoded message is transfered to a computer using RS 232-C data transfer protocol. Some messages are also converted to speech sound by using a speech processing circuit.