7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında okul yöneticilerinin görüşleri
Opinions of school administrators on the Teaching Profession Law Numbered 7354
- Tez No: 908308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ERHAN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Education and Training, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Öğretmenlik Meslek Kanunu pek çok tartışma ile birlikte 14 Şubat 2022 tarihi itibariyle yürürlükteki yerini almıştır. Kanun, pozitif ve negatif yönleriyle uzunca bir süredir tartışılmakta ve gidişata bakıldığında da bu durum devam edecek gibi görünmektedir. Araştırma; Öğretmen Meslek Kanunu'nu inceleme, okul yöneticilerinin deneyimlerini ve bu kanunun mesleki gelişim, mali haklar ve mesleki itibar üzerindeki etkilerini anlamak hedeflenmiştir. Literatürde, öğretmenlik meslek kanunları üzerine yapılan çalışmaların sınırlı olması, bu araştırmayı önemli kılmaktadır. Araştırmada, bir nitel araştırma yöntemi olan fenomenoloji yöntemi kullanılmıştır. Araştırma çalışma grubu ise; 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında İstanbul'da görev yapmakta olan okul yöneticilerinden oluşmuştur. Katılımcılar, maksimum çeşitlilik ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılmak suretiyle belirlenmiştir. Bu bağlamda, 15 okul yöneticisiyle yarı yapılandırılmış görüşme formu üzerinden derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu yöntem, yöneticilerin kanun hakkındaki düşüncelerini özgürce ifade etmelerine olanak tanımıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Önemli bulgular arasında, öğretmenlerin mali haklarının iyileştirilmesinin motivasyonlarını artırıcı etkisi olduğu, ancak kariyer basamaklarının adil olmayan kıstaslarla belirlendiği yönündeki eleştiriler öne çıkmaktadır. Okul yöneticileri meslek kanununun çıkarılması hakkında olumlu düşüncelere sahipken kanunda yöneticilere yönelik bir düzenleme olmaması, yöneticilerin mesleki statülerinin göz ardı edilmesi motivasyon kaybına neden olmaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin kanunun toplumsal statülerine olumlu yönden etki edebileceği, ancak uygulamada birçok eksikliğin olduğu vurgulanmıştır. Sonuç olarak, öğretmenlik meslek kanununun hem olumlu hem de olumsuz etkiler yarattığı, bu nedenle kanunun daha kapsamlı ve adil düzenlemelerle geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite many discussions, the Teaching Profession Law came into force on February 14, 2022. The law has been discussed for a long time with its positive and negative aspects and looking at the course of events, it seems that this situation will continue. Research goal; It is aimed to examine the Teaching Profession Law, to understand the experiences of school administrators and the effects of this law on professional development, financial rights and professional reputation. The limited number of studies on the Teaching Profession Laws in the literature makes this research important. In the research, the phenomenology method, which is a qualitative research method, was used. Research group; School administrators, working in Istanbul in the 2023-2024 academic year, have been interviewed. Participants were identified using maximum diversity and snowball sampling methods. In this context, in-depth interviews were conducted with 15 school administrators using a semi-structured interview form. This method allowed administrators to express their opinions about the law freely. The data obtained from the interviews were examined using the thematic analysis method. Criticisms that improving teachers' financial rights increases their motivation, but that their career stages are determined by unfair criteria stands out among the important findings. While school administrators hold positive views on the enactment of the Teaching Profession Law, the lack of provisions for administrators within the law has led to the disregard of their professional status, resulting in a loss of motivation. Furthermore, it has been emphasized that the law could positively impact the social status of teachers; however, there are many shortcomings in its implementation. In conclusion, it has been determined that the Teaching Profession Law has both positive and negative effects, and therefore, it should be developed with more comprehensive and equitable regulations.