Video oyunlarında ses tasarımı öğelerinin gerçeklik hissine olan katkısı ve oyuncu/izleyicinin üzerinde bıraktığı duygusal etki
The contribution of sound design elements to the sense of reality in video games and the emotional impact on the player/viewer
- Tez No: 908329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, video oyunlarında ses tasarımının oyuncu ve izleyici üzerindeki etkilerini incelemektedir. Oyun deneyiminde ses; yalnızca bir arka plan ögesi değil, aynı zamanda oyunun atmosferini güçlendiren ve oyuncu/izleyicinin oyuna daha fazla dahil olmasını sağlayan önemli bir bileşendir. Ses ve görsel unsurlar aracılığıyla oyuncu ve izleyici, oyun dünyasından geri bildirim alır. Oyun ses tasarımında sessizlik, gerçekçi tasarlanmış sesler ve absürt ses tasarımları farklı duygusal tepkilere yol açabilir. Gerçekçi sesler çevresel farkındalığı artırırken, sessizlik panik gibi olumsuz sayılabilecek duygulara neden olabilir. Absürt sesler ise sürreal bir atmosfer oluşturarak karmaşık duygular yaratabilir, ancak bu her zaman oyuna dahil olmayı zorlaştırmaz. Tezde üç farklı ses tasarımının oyuncular ve izleyiciler üzerindeki etkileri analiz edilmiştir: Sessiz Oyun (2A), Gerçekçi Ses Tasarımı (2B) ve Absürt Ses Tasarımı (2C). Sessiz Oyun'da sesler bilinçli olarak eksiltilmiş ve dikkatli olmalarını gerektiren bir deneyim yaratmılmıştır. Gerçekçi Ses Tasarımı'nda ayak sesleri, doğa ve hayvan sesleri grafiklerle uyumlu olacak şekilde işlenmiş, konuşma kısımları Türkçeleştirilmiştir. Absürt Ses Tasarımı'nda ise alışılmadık sesler kullanılarak, oyuncuların deneyimlenen gerçekliğe adapte olup olmayacakları gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, gerçekçi ses tasarımı katılımcıların oyun dünyasına aidiyet hissetmelerini sağlarken, sessizlik ve absürt seslerin oyuna olan duysal bağda olumsuz etkileri gözlemlenmiştir. Bu çalışma, ses tasarımını deneyimleyen kişinin bireysel beklentileri doğrultusunda oyun deneyimindeki önemini anlamaya katkı sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the effects of sound design in video games on the player and the viewer. In the gaming experience, sound is not only a background element but also an important component that enhances the atmosphere of the game and makes the player/viewer more involved in the game. Through sound and visual elements, the player and the viewer receive feedback from the game world. In-game sound design, silence, realistically designed sounds, and absurd sound designs can lead to different emotional responses. While realistic sounds increase environmental awareness, silence can cause negative emotions such as panic. Absurd sounds, on the other hand, can create complex emotions by creating a surreal atmosphere, but this does not always make it difficult to immerse in the game. In the thesis, the effects of three different sound designs on the players and the viewers were analyzed: Silent Game (2A), Realistic Sound Design (2B), and Absurd Sound Design (2C). In the Silent Game, the sounds are intentionally muted, creating an experience that requires the audience to be aware. In Realistic Sound Design, footsteps, nature, and animal sounds were designed to be in harmony with the graphics, and the speech parts were translated into Turkish. In the Absurd Sound Design, unusual sounds were used to observe whether the players would adapt to the experienced reality. As a result, while realistic sound design made the participants feel a sense of belonging to the game world, silence and absurd sounds had negative effects on the sensory connection to the game. This study contributes to understanding the importance of sound design in the game experience in the direction of the individual expectations of the experiencer.