2020-2022 yılları arasında gösterime giren animasyon film jeneriklerinin tipografi bağlamında incelenmesi ve bir animasyon film jeneriği uygulama önerisi
Examination of animated movie generics released between 2020 – 2022 in the context of typography and proposal to apply an animated movie generics
- Tez No: 807582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TARLAKAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Endüstri devrimi olarak adlandırılan 20. yüzyıl, teknolojik gelişmelerin yaşandığı, sanat ve tasarım disiplinlerinin irdelendiği ve yeniden şekillendiği bir dönem olmuştur. Sanatçı ve tasarımcılar makineleşme karşısında, içinde bulundukları yaşam koşullarına ve sanat biçimlerinin herkes tarafından kabul gören estetik anlayışına tepki göstererek, yenilikçi bir yaklaşımla kendilerini ifade etmeye çalışmışlardır. Bu dönemde sanattan ayrıştırılan grafik tasarım, basılı yayınların hız kazanmasıyla birlikte ön plana çıkan bir disiplin olmuştur. Özellikle görsel iletişimi sağlayan tipografi tekniği, sanatçı ve tasarımcıların çalışmaları üzerinde büyük bir rol oynamıştır. Anlam itibariyle tipografi, harflerin belirli çerçevede düzenlenmesiyle oluşturulan, işlevsel ve sanatsal özelliklerle kurgulanan bir tasarım tekniğidir. Günümüzde teknolojinin sunduğu olanaklarla kullanım alanı genişleyen tipografi, durağan yapıdan sıyrılarak kinetik bir yapıya dönüşmüştür. Kinetik tipografi, tipografinin hareketli bir formudur ve tipografik ögelerin zaman içindeki hareketi ile karakterize edilir. Bu teknik, ses, müzik animasyon ve hareketli grafikler ile birlikte, bilgisayar programları üzerinde tasarlanır ve izleyiciye etkileşimli bir deneyim sunar. Kinetik tipografi, modern dijital dünyanın popüler bir trendi haline gelmiştir. Kısa sürede, jeneriklerden, bilgisayar oyunlarına, müzik kliplerine, eğitici videolara ve dijital medyaya kadar yaygınlaşarak birçok alanda kendine yer edinmiştir. Sinema teknolojisiyle birlikte ilerleme kaydeden jenerikler, kinetik tipografinin etkin olarak kullanıldığı bilgilendirici içeriklerden biridir. Jenerikler, filmin başlangıcında veya sonunda gösterilir ve filmin öyküsüne iletişimsel açıdan katkı sağlar. Bu çalışmanın amacı son zamanlarda artış gösteren animasyon filmlerinin jeneriklerinde kullanılan kinetik tipografilerin; önemini, etkisini ve gelişimini irdelemek ve bir uygulama önerisi getirerek literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The 20th century, also referred to as the industrial revolution, has been a period of technological developments and the reviewing and reforming of the disciplines of art and design. In the face of mechanization, artists and designers have tried to express themselves with an innovative approach by objecting to their living circumstances and the popular aesthetic understanding of art forms. In this period, graphic design was separated from art, becoming a prominent discipline after the acceleration of certain publications. The typography technique, which provides visual communication, has particularly played a great role in the work of artists and designers. The definition of typography describes a design technique formed by arranging the letters in a certain frame with functional and artistic features. In modern times, the area of application for typography has expanded widely thanks to the possibilities created by the advance of technology, and therefore its nature has evolved from static to kinetic. Kinetic typography is an animated form of the art and is characterized by the movement of typographic elements over time. This technique, along with sound, music, animation and motion graphics, is designed with computer programs and offers the audience an interactive experience. Kinetic typography has become a popular trend in the modern digital world. It has quickly spread to many areas such as movie credits, computer games, music videos, educational videos, and digital media. Movie credits, which have evolved in tandem with cinematic technology, are one of the informative forms of content where kinetic typography is incredibly effective. Credits are shown at the beginning or end of movies and add communicative features to the story being told. The aim of this study is to examine and analyze the importance, impact, and development of the kinetic typography used in the credits of animated films, and to contribute to the literature by bringing an application proposal.