Yapay zeka destekli tasarım uygulaması ile üretilen kitap kapaklarının tasarım ilkeleri bağlamında incelenmesi
Analysis of book covers produced with ai-supported design applications in the context of design principles
- Tez No: 908346
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, yapay zekâ destekli tasarım uygulamaları ile üretilen kitap kapaklarının grafik tasarım ilkeleri bağlamında incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada, yapay zekâ teknolojisinin tasarım süreçlerine etkisi, özellikle kitap kapağı tasarımındaki estetik ve işlevsellik boyutlarıyla ele alınmıştır. Tezde, DALL-E isimli yapay zekâ aracının belirli yönergeler doğrultusunda kitap kapağı tasarımları oluşturma süreci analiz edilmiştir. Yapay zekâ ile tasarlanan kapaklar, grafik tasarım ilkeleri açısından değerlendirilmiş ve insan tasarımcılar tarafından üretilen kapaklarla karşılaştırılmıştır. Araştırma yöntemi olarak, literatür taraması ve görsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Yapay zekâ destekli tasarımlar, belirlenen yönergeler doğrultusunda üretilmiş ve bu tasarımlar estetik, tipografi, renk kullanımı, hiyerarşi gibi temel grafik tasarım ilkeleri açısından incelenmiştir. Elde edilen bulgular, yapay zekâ araçlarının hızlı ve çeşitli tasarım seçenekleri sunmasına karşın, insan yaratıcılığı ile üretilen tasarımlar kadar derinlikli ve özgün olamadığını göstermektedir. Ayrıca, yapay zekâ destekli tasarımların görsel hiyerarşi ve kompozisyon gibi önemli tasarım unsurlarında eksiklikler taşıdığı tespit edilmiştir. Yapay zekâ destekli grafik tasarım uygulamaları, geleneksel yöntemlere göre hız ve verimlilik avantajı sağlasa da insan faktörünün sanatsal ve estetik boyutlarda vazgeçilmez olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, yapay zekâ ile insan yaratıcılığı arasındaki farklılığı ve bu iki unsurun nasıl bir arada çalışabileceğini anlamaya yönelik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine book covers produced through AI-assisted design applications within the context of graphic design principles. The research explores the impact of AI technology on design processes, particularly focusing on the aesthetic and functional dimensions of book cover design. The thesis analyzes the process of creating book covers using an AI tool called DALL-E, based on specific guidelines. AI-designed covers are evaluated according to graphic design principles and compared with those produced by human designers. Literature review and visual analysis techniques were used as research methods. The AI-assisted designs were generated following the specified guidelines and examined in terms of key graphic design principles such as aesthetics, typography, color usage, and hierarchy. The findings reveal that although AI tools provide quick and diverse design options, they lack the depth and originality of designs created by human creativity. Additionally, it was found that AI-assisted designs show deficiencies in important design elements such as visual hierarchy and composition. While AI-supported graphic design applications offer advantages in terms of speed and efficiency compared to traditional methods, the human factor remains indispensable in artistic and aesthetic dimensions. This study contributes to understanding the differences between AI and human creativity and how these two elements can work together.