Belçika'da manevi danışmanlık uygulamaları
Spiritual counseling practices in Belgium
- Tez No: 908345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı Belçika'daki manevi danışmanlık uygulamalarının incelenmesidir. Araştırmada yöntem olarak, doküman incelemesi yöntemi tercih edilmiştir. Bu kapsamda, Belçika'da manevi danışmanlık uygulamalarıyla ilgili bilgiler içeren Türkçe, İngilizce, Felemenkçe ve Fransızca kaynaklardan faydalanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Belçika'da bulunan manevi danışmanların, kilise hizmetleri, hastaneler, mahalle hizmetleri ve cezaevleri olmak üzere dört farklı temel alanda hizmet verdikleri belirlenmiştir. Bu şekilde manevi danışmanların, toplumun çeşitli kesimlerindeki ruhsal ve duygusal ihtiyaçlara hizmet ederek önemli bir role sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Belçika'da Hristiyanlara manevi danışmanlık hizmeti veren pastörlerin yetiştirildiği birçok yükseköğretim kurumu olduğu tespit edilmiştir. Belçika hükümeti tarafından açılan ve Müslümanlara hizmet veren manevi danışman yetiştiren bir yükseköğretim programının bulunmadığı fakat üniversiteler aracılığıyla bazı sertifika programları düzenlenmektedir. Buna ek olarak, 2007 yılında Hollanda'da bulunan Avrupa İslam Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Brüksel İslami İlimler Fakültesinde manevi danışmanlık eğitimi veren lisans ve lisansüstü programları bulunmaktadır. Belçika'da Müslümanlara yönelik manevi danışmanlık hizmeti kapsamındaki en önemli sorunun manevi danışmanların yetiştirilmesi sorunu olduğu tespit edilmiştir. Belçika hükümeti, Müslüman topluluğuna manevi danışmanlık hizmeti sunacak kişilerin eğitilmesini sağlayacak kurumların kurulmasına izin vermiş olsa da, bu kurumların verdiği diplomaların tanınması veya denklik sağlanması konusunda bir çözüm bulabilmiş değildir. Buna ek olarak, özellikle hastaneler olmak üzere birçok alanda Müslüman manevi danışmanlara yeterince görev verilmemesi de bir başka sorun olarak öne çıkmaktadır. Sonuç olarak, Belçika'da Müslümanlara yönelik manevi danışmanlık hizmetleriyle ilgili çözülmesi gereken birçok sorun olmasına rağmen her geçen yıl bu alanda olumlu gelişmeler olması, gelecekte Belçika Müslümanlarının da diğer topluluklar gibi manevi danışmanlık hizmeti alabileceği umudunu arttırmaktadır. Son olarak, bu çalışmanın Belçika'da manevi danışmanlık sahasındaki gelişmeleri görmek açısından alana önemli katkılar sağlayacağı ve manevi danışmanlık uygulamalarıyla ilgili güncel araştırmalara da ilham kaynağı olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine spiritual counseling practices in Belgium. The chosen research methodology is document analysis, drawing information from Turkish, English, Dutch, and French sources related to spiritual counseling practices in Belgium. The findings reveal that spiritual counselors in Belgium provide services in four distinct areas: church services, hospitals, community services, and prisons. Consequently, it is concluded that spiritual counselors play a crucial role in addressing spiritual and emotional needs across various segments of society. Several higher education institutions in Belgium are identified as centers for training pastors who offer spiritual counseling services to Christians. However, it is noted that there is no dedicated higher education program for training spiritual counselors for Muslims, although some certificate programs are offered through universities. Additionally, the Brussels Faculty of Islamic Studies, established in 2007 under the European Islamic University in the Netherlands, provides undergraduate and postgraduate programs in spiritual counseling. The primary challenge identified within the scope of spiritual counseling services for Muslims in Belgium is the issue of training spiritual counselors. While the Belgian government permits the establishment of institutions to train individuals providing spiritual counseling services to the Muslim community, a solution has not been found regarding the recognition or equivalence of the diplomas awarded by these institutions. Furthermore, a notable issue is the insufficient allocation of tasks to Muslim spiritual counselors, particularly in hospitals. In conclusion, despite numerous challenges in the field of spiritual counseling services for Muslims in Belgium, positive developments over the years provide hope that, in the future, Belgian Muslims will have access to spiritual counseling services similar to other communities. Finally, it is emphasized that this study is expected to make significant contributions to the field and may serve as inspiration for current research on spiritual counseling practices.