Eser nitrit analizi için yeni bir yöntem
A Novel method for the determination of nitrite
- Tez No: 90835
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışma, nitrit iyonunun asidik ortamda ( 2,75< pH < 3,50 ) malonilüre ile reaksiyona sokulması ve elde edilen nitrosomalonilürenin pH:5,50 ortammda spetktrofotometrik tayini esasma dayanmaktadır. Nitrosomalonilüre'nin kantitatif oluşumunu etkileyen pH, sıcaklık, yabancı iyonlar, çözücü vb. değişkenler sistematik olarak araştırılmış ve nitritin en yüksek duyarlılık, doğruluk içinde analizinin yapılabilirliği gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen yöntemle O,0;ff$' ± 0,002 ppm NO2" analizi gerçekleştirilebilmektedir. Standart sapma %0,1 civarındadır. %94 - 95 verimle reaksiyon gerçekleşmekte olup, yöntemin güvenilirliği için sonuçlar istatistik olarak değerlendirilip ortaya konulmuştur. MM*
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study based on determination of nitrosomalonylurea in the acidic condition (pH:5,5) by spectrophotometric methods. The processing of nitrosomalonylurea involves reaction of nitrite ions with malonylurea in acidic condition ( 2,75 < pH < 3,50 ). The analysis is processed in a possible high sensitivity and linearity, also influence agent of quantitative processing of nitrosomalonylurea are researched systematically as the pH, temperature, foreing ions and solvent etc... ûfiST-Sı 0,002-. 0.6S"*Si0.002 ppm N02~ ions can analyse with this developed process. Standard deviation of the process is about % 0.1. The yield of processing is %94-%95 and reliability of process is evaluated and produced statistically.