Yaş çözme işlemlerinde eser element kayıpları ve önlemesi
Trace element losses during wet digestion and their elimination
- Tez No: 134129
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
YAŞ ÇÖZME İŞLEMLERİNDE ESER ELEMENT KAYIPLARI VE ÖNLENMESİ Yüksek Lisans Tezi Arzu Nakışçı GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Doğal numunelerde eser element analizi için numunenin önce çözünür hale getirilmesi gerekir. Bu amaçla genellikle yaş çözme işlemi yapılır. Asitlerin uçurulması sırasında eser elementlerin bir kısmı kaybolur. Bu çalışmada bu kayıpların miktarlarını tayin etmek ve kayıpların önlenmesi için 20 kadar elementin çeşitli çözme şartlarında kayıpları incelenmiştir. Nitrik asit ve perklorik asit ile 60 dakikalık asitle uçurma işleminde Fe, V, Co, Zn, Cu, Ti, Cd, Pb ve Mn iyonları için geri kazanım % 100 iken, Mo, Ni ve Cr için % 40-90 arasında değişmiştir. Se(IV), As(V), Cr(III), Sb/III) ve Sn(II) iyonları ise yükseltgendiklerinden tamamen kayıp görünmektedirler. Bunların tayinleri için yeni işlemler gerekir. Se(VI) nın indirgenmesi için numunenin HC1 ile bir süre daha ısıtılması gerektiğinden bu asitin çözme işlemlerindeki etkisi de incelenmiştir. Ni için gözlenen % 40 geri kazanım, H2S04 ve HC104 ile % 100 e çıkmıştır. As(V), Sb(V) ve Se(VI) iyonları elektroaktif olmadığından indirgenmeleri için yöntem geliştirilmiş ve doğru tayinleri yapılabilmiştir. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Yaş Çözme, Kayıplar, Eser Elementler, DPP Sayfa Adedi :156 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güler Somer
Özet (Çeviri)
TRACE ELEMENT LOSSES DURING WET DIGESTION AND THEIR ELIMINATION M. Sc. Thesis Arzu Nakışçı GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSRACT For the trace element determinations in biological materials the sample has to be digested. Wet ashing methods are being used mostly for this purpose. However, during this digestion process some losses of trace elements may occur. In this work the losses during this period has been investigated for about 20 elements. The recovery was 100 % for Fe, V, Co, Zn, Cu, Ti, Cd, Pb and Mn elements after 60 min. of vaporization with HN03 and HCIO4 acids. However, it was only between 40-90 % for Mo, Ni and Cr. The 40 % recovery increased to 100% for Ni when H2 SO4 or HCIO4 was used. Since Se(IV), As(III), Sb(III) and Sn(II) ions are oxidized during digestion period which are not electroactive, some new reduction methods have been applied for their determination. Science Code : 404.03.01 Key Words : Wet ashing, Losses, Trace Elements, DPP Page Number : 156 Advisor : Prof. Dr. Güler Somer