18-24 yaş aralığında kekemeliği olan bireylerin kendi kekemeliklerine karşı öz tutumlarının incelenmesi
Examination of the self-attitudes of individuals aged 18-24 with stuttering towards their own stuttering
- Tez No: 908398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kekemelik; konuşma akıcılığını bozan, toplum içinde çeşitli damgalamalara sebep olan, özel, sosyal, akademik, iş hayatlarında çeşitli zorluklarla karşılaşmasına neden olan yaygın bir konuşma bozukluğudur. Bu çalışmada kekemeliği olan 18-24 yaş aralığındaki bireylerin kendi kekemeliklerine karşı öz tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya kekemeliği bulunan 200 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılara demografik bilgi formu ve WASSP-TR (Kekemeliği Öz Değerlendirme Ölçeği) Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stuttering is a common speech disorder that disrupts the fluency of speech, causes various stigmatizations in society, and causes difficulties in private, social, academic and business life. The aim of this study was to examine the self-attitudes of individuals who stutter, aged between 18 and 24, towards their own stuttering. 200 people with stuttering were included in the study. A demographic information form and the WASSP-TR (Stuttering Self- Assessment Scale) were applied to the participants.