Toplumsal cinsiyet bağlamında kadın ve suç
Female criminality in the context of gender
  1. Tez No: 908400
  2. Yazar: FEYZA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SUVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kadın suçluluğu, toplumsal çalışmalar alanında karşımıza çıkan ve önem arz eden bir konudur. Erkek suçluluğu, kadın suçluluğuna göre daha ön plandadır ve kadın suçluluğu üzerine yapılan çalışmalar çok daha azdır. İstatiksel olarak erkeklerin kadınlardan daha fazla suça karıştığı bilinmektedir. Kadınların bulaştığı suçlarda ise çoğunlukla yan rol aldıkları düşünülmektedir. Özellikle yaşadığımız toplumda cinsiyet temelli farklılıklar hemen hemen her konuda önümüze çıkmaktadır. Ataerkil yapı içerisinde büyüyen kadınlar, hayatlarının büyük bir kısmını erkeğe bağımlı yaşamaktadır. Kadın ve erkeğin toplumdaki güç ve değer dengesizlikleri çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Suç bunlardan birisidir. Literatürde kadın suçluluğu, feminist, psikolojik, biyolojik gibi çeşitli temellere dayandırılmıştır. Zaman içinde meydana gelen toplumsal değişimler her alanı etkilediği gibi bu alanda da farklılıklara yol açmıştır. Bu açıdan bakıldığında güncel olarak kadın ve suç arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi bir hayli önemlidir. Makale kadın suçluluğunu yalnızca cinsiyet farklılıkları üzerinden değil, daha birçok değişken ile açıklamaya çalışmıştır. Bu çalışmanın amacı suç ve kadın arasındaki ilişkiyi toplumsal perspektiften ele alarak konunun öznesi olan suça karışmış kadınların görüşleriyle harmanlayarak kadın suçluluğunun altında yatan sebepleri ortaya koymaktır. Araştırma suça karışmış on beş kadın katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, veri toplama aracı olarak görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu sayede suça bulaşmış kadınların suç ve cezaevi deneyimini hem bireysel hem toplumsal perspektiften nasıl anlamlandırdıkları çözümlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Female criminality is an important issue in the field of social studies. Male criminality is more prominent compared to female criminality, and studies on female criminality are much fewer. Statistically, it is known that men are involved in crimes more frequently than women. In the crimes that women are involved in, they are often thought to play a secondary role. Particularly in our society, gender-based differences emerge in almost every aspect. Women growing up in a patriarchal structure spend a significant portion of their lives dependent on men. The imbalance of power and value between men and women in society leads to various problems. Crime is one of these issues. In the literature, female criminality has been attributed to various foundations such as feminist, psychological, and biological perspectives. As social changes over time have affected every area, they have also led to differences in this field. From this perspective, it is very important to evaluate the current relationship between women and crime. This article attempts to explain female criminality not only through gender differences but also through many other variables. The aim of this study is to uncover the underlying reasons for female criminality by examining the relationship between women and crime from a social perspective and integrating the views of women who have committed crimes. The research was conducted with fifteen female participants who have been involved in crimes. A qualitative research method was used in the study, and interviews were employed as the data collection tool. This approach allows for an analysis of how women involved in crimes understand their crime and prison experiences from both individual and social perspectives.