Kadın suçluluğu
Female criminality
  1. Tez No: 141104
  2. Yazar: H. DİLARA AĞAOĞLU CANAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLRİZ ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET İçinde yaşadığımız dünya, hukuk dahil tüm kurumlarıyla ataerkil sistem tarafından oluşturulmuş, kadının erkek karşısında 'öteki' kabul edildiği bir dünyadır. Suç, temel olarak 'kollektif şeye' yönelik bir harekettir ve kadının, bu 'kollektif şey' in kuruluşunda yer almadığı için, cinsiyetinden ötürü suçlu sayıldığı durumlara tarih içinde çok rastlanmıştır. Tarihsel bir bakışla, kadın suçluluğu kavramı genellikle cadılık, zina, fahişelik, ensest ve çocuk öldürme ile karşılanmaktadır. Bu suçların ortak özelliği, kadının, kadın olmasının onu suçlu yapmasıdır. Bu suçları oluşturan, tanımlayan ve cezalandıran ataerkil ahlaktır. Kadın suçluluğu konusunda araştırma yapanlar, öncelikle konuyu biyolojik cinsiyet (sex) bağlamında, nedensel olarak ele almışlardır. Bu dönemdeki araştırmacılar, kadının tekamül derecesi bakımından erkekten daha aşağıda yer aldığı şeklindeki düşünceyi destekleyici çalışmalar yapmışlar; kadının suçluluğunu bu zayıflığına bağlamışlardır. Süreç içinde konuya toplumsal açıklamalar da getirilmeye başlanmıştır. Kadın suçluluğunu toplumsal cinsiyet (gender) bağlamında niceliksel olarak ele alan bu araştırmacılar, kadınla erkek arasındaki farklılığın bir biyolojik güçlülük değil, bir iktidar ilişkisi olduğunu tespit etmişlerdir. Bu bağlamda, kadın suçluluğu değerlendirilirken, kadının mad- bad ve madonna- fahişe ikicilikleri kıskacına sokulduğuna değinilmiştir. Ataerkil bakış, özellikle şiddet suçlarını işleyen kadını, normal bir insan değil, 'mad' olarak değerlendirmekte, toplumun ahlaki beklentileri dışında davranarak suç işleyen ve 'mad' olarak değerlendirilemeyen kadına da 'madonna' olması beklentisine aykırı davrandığı için 'fahişe' gözüyle bakmaktadır.Suç, kadın bakımından, kadınlık deneyimlerinden bağımsız olarak, genel kurallar çerçevesinde değerlendirilemeyecek bir alandır. Örneğin adam öldürme suçu çok büyük oranda şiddet gören kadının şiddet uygulayan kişiye yönelttiği veya namusunu, nefsini, çocuğunu vs. korumak için işlediği bir suçtur. Ekonomik suçlar, kadının kamusal alanda daha fazla yer almasıyla birlikte sayıca artmış olmakla birlikte, yine kadının, özellikle çocukları 'için', çocukları 'yüzünden' işlenen suçlar olmakla, kadınlık deneyimleriyle birlikte değerlendirilmesi gereken suçlardır. Organize suçlar, çete suçları, terör suçları da kadının cinsiyetinin diğer suçlardan farklı olarak, suç işleme sırasında kadınlığın sergilenmesi veya gizlenmesi anlamında çok belirgin olduğu suçlardır. Bu tespitler ışığında, amaçladığımız, kadın suçluluğu değerlendirilirken, kadın suçlulara ceza verilirken ve yasal düzenlemeler yapılırken, kadın deneyimlerinin gözetilmesi; bununla birlikte ve belki daha da önemlisi, kadın suçluluğunun ataerkil ahlaktan bağımsız olarak, kadın suçluların da 'normal' kabul ederek değerlendirilmesidir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world that we live in, is a world that constituted by patriarchal system with all its istitutions including law, and women are always 'the other' against men, in this world. Crime is basicly an action directed to the 'collective thing'; and women are not exist in establishing of this 'collective thing'. Therefore, from a historical view, women have been punished just because of their sex. In historical process, we see witchcraft, adultery, prostitution and infantisite to express women criminality. There is a shared characteristic of these crimes, women were criminal, because they were women; and we know that, patriarchal morality have defined and punished these crimes. Researchers who studied in women criminality, dealed with the subject from the point of sex. These researchers said that women criminality based on the inferiority of women. Afterwards, women criminality were discribed with gender process. And it mentioned that there were two duality for women: Bad- mad and madonna- whore dualities. In patriarchal view, women are mad, not bad, especially in violent crimes. But women, who it expected her to be a madonna, but act against the moral norms of society, are whore. Crime should always be dealed with womenhood experiences. It can't be explained by ordinary norms. For example, murder is a crime that committing by women because of violence that she was exposed by her victim, or defense her honour, child, and etc. It can be said that, ecomomic crimes are more often committing by women recently, because women are now present in public area. Butit should be noticed that, these crimes are committing by women, 'for' or 'because of children. In organized crimes, gangs and terrorist movements, sex roles are more dominant, either by presenting or hiding femininity. With these determinations, we want judges and legislators to notice womenhood experiences, when defining and punishing women criminality; and making laws. More important, we want, women criminality free from patriarchal moral norms and we want woman criminal is taken as a normal person. II