15 temmuz darbe girişimi sürecinde medya, liderlik ve motivasyonel faktörler
Media, leadership and motivational factors in the process of the july 15 coup attempt
- Tez No: 908407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Medya ve liderlik olgusu teorik ve pratik alandaki tartışmalarda önemli bir yer tutmaktadır. 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi, medya ve liderlik unsurlarının işlevsel manada önem kazandığı bir süreci ifade etmektedir. 15 Temmuz gecesi bireylerin harekete geçmesinde etkili olan unsurların bireyler üzerindeki yansımaları, araştırmanın ana sorunsalını teşkil etmektedir. Araştırma kapsamında, toplumsal dinamizmi kuran ve hareketlendiren özellikleriyle medya ve liderlik unsurlarının yanı sıra diğer motive edici faktörlerin darbe sürecindeki rolünün çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda araştırmada, 15 Temmuz gecesi bireylerin harekete geçmesinde etkili olduğu düşünülen medya ve liderlik unsurları ile bazı motivasyonel faktörlerin (sela ve ezan, vatan sevgisi, darbe karşıtlığı, demokrasi, güvenlik vd.) bireylerde nasıl bir etkiye sahip olduğu konusu üzerinde durulmaktadır. Bu noktada, liderin motivasyonel faktörlerden“görev üstlenme”faktörü bağlamında, bireyleri yaşanan darbe girişimi sırasında karar alma-verme sürecine dâhil etmesinin, onların motivasyonları üzerinde nasıl bir etki oluşturduğu konusuna da açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada olgubilim yöntemi kullanılmış olup, yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle 20 katılımcıdan veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde;“darbe sürecinde medya”,“darbe sürecinde liderlik”ve“darbe sürecinde diğer motivasyonel unsurlar”olmak üzere üç temadan yararlanılmıştır. Elde edilen veriler çerçevesinde, bireylerin darbe karşıtı bir pozisyon almasında medya ve liderlik unsurlarının belirleyici bir nitelik taşıdığı tespit edilirken; dini, milli öğeler ve evrensel değerlerin oluşturduğu motivasyonel faktörlerin de kayda değer bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon media and leadership have an important place in theoretical and practical field discussions. The coup attempt that occurs on July 15, 2016, represents a process in which media and leadership elements gained functional importance. The reflections of elements that influenced individuals mobilizing on the night of July 15 on individuals, constitute main problematic of research. In research, aims to solve role of other motivating factors besides media and leadership elements with their features that establish and mobilize social dynamism in coup process. In this context in research, focuses on subject that with media and leadership elements that are thought to be effective in individuals mobilizing on the night of July 15, how some motivational factors (sela and ezan, homeland love, anti-coup, democracy, security et al.) does have effect on individuals. At this point, has also been tried to clarify issue that leader to include of individuals in decision-making process how affects their motivations during coup attempt in the context of“undertake duty”factor from motivational factors. The phenomenology method was used in study, data was collected from 20 participants with semi-structured interview technique. The benefited from three themes;“media during coup process”,“leadership during coup process”and“other motivational elements during coup process”in analysis of datas. Within framework of data obtained, was determined that media and leadership elements a decisive in individuals taking an anti-coup position, while it was found that motivational factors formed by religious, national elements and universal values also have a significant effect.