Erzurum ilinin kongre turizmi açısından değerlendirilmesi: Sektör paydaşlarının görüşleri üzerine bir araştırma
Evaluation of Erzurum province in terms of congress tourism: A research on the opinions of sector stakeholders
  1. Tez No: 1013814
  2. Yazar: YEŞİM DURSUN DENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKALP NURİ SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Erzurum destinasyonunun kış turizmi odaklı mevcut imajını kongre turizmi ile çeşitlendirerek turizm faaliyetlerini yılın bütününe yayma potansiyelini sektör paydaşlarının perspektifinden analiz etmeyi amaçlamaktadır.“Uyuyan bir dev”olarak nitelendirilen Erzurum'un, bölge ekonomisi için nasıl bir katalizör görevi görebileceği hem nicel hem de nitel verilerin birlikte değerlendirildiği karma yöntem (mixed-methods) yaklaşımı araştırmada benimsenmiştir. Tezin nicel aşamasında, Erzurum'da faaliyet gösteren üç yıldız ve üzeri statüdeki otel işletmelerinde görev yapan 402 çalışandan anket yoluyla veriler toplanmıştır. Nitel aşamada ise aynı işletmelerde görevli 16 üst düzey yönetici ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nicel veriler SPSS 26 programı ile faktör analizi, t-testi ve ANOVA testlerine tabi tutulmuş olup nitel veriler ise MAXQDA 2024 programı aracılığıyla tematik analiz ile detaylandırılmıştır. Araştırma bulguları, katılımcıların %93 gibi yüksek bir oranla Erzurum'un kongre turizmi için önemli bir potansiyele sahip olduğuna inandığını göstermektedir. Havalimanının şehir merkezine yakınlığı, güvenli şehir algısı, Türk misafirperverliğinin ziyaretçilere kusursuz yansıtılması ve iki köklü üniversitenin (Atatürk ve Erzurum Teknik) varlığı destinasyonun en temel güçlü yönleri olarak belirlenmiştir. Özellikle düzenlenen kongre faaliyetlerinin %55,6'sının sağlık temalı olması, şehrin bölgesel bir sağlık merkezi olma özelliğiyle doğrudan ilişkilendirilmiştir. Bunların aksine uçuş seferlerinin azlığı ve bilet fiyatlarının yüksekliği, uluslararası standartlarda bağımsız bir kongre merkezinin eksikliği ve yabancı dil bilen kalifiye personel yetersizliği Erzurum'da kongre turizminin gelişiminin önündeki en temel problemler olarak tespit edilmiştir. Ayrıca paydaşların %90'ı, profesyonel bir“Kongre ve Ziyaretçi Bürosu”kurulmasının destinasyon yönetimi için hayati olduğunu belirtmişlerdir. Şehrin uluslararası pazarda bir kongre merkezi haline gelebilmesi için makro düzeyde altyapı yatırımları ve stratejik bir koordinasyon ağına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the potential of Erzurum destination to diversify its current winter tourism-oriented image with congress tourism and spread tourism activities throughout the year from the perspective of sector stakeholders. A mixed-methods approach, in which both quantitative and qualitative data are evaluated together, was adopted in the research to see how Erzurum, described as a“sleeping giant”, can serve as a catalyst for the regional economy. In the quantitative phase of the thesis, data were collected through a survey from 402 employees working in three-star and above hotel businesses operating in Erzurum. In the qualitative phase, in-depth interviews were conducted with 16 senior managers working in the same businesses. The obtained quantitative data were subjected to factor analysis, t-test and ANOVA tests with the SPSS 26 program, and the qualitative data were detailed with thematic analysis through the MAXQDA 2024 program. Research findings show that the participants believe that Erzurum has a significant potential for congress tourism with a rate as high as 93%. The proximity of the airport to the city center, the perception of a safe city, the perfect reflection of Turkish hospitality to visitors and the presence of two well-established universities (Atatürk and Erzurum Teknik) were determined as the main strengths of the destination. In particular, the fact that 55.6% of the congress activities were health-themed is directly related to the city's status as a regional health center. On the contrary, the scarcity of flight flights and high ticket prices, the lack of an independent congress center at international standards and the lack of qualified personnel who speak foreign languages have been identified as the main problems preventing the development of congress tourism in Erzurum. Additionally, 90% of the stakeholders stated that the establishment of a professional“Congress and Visitors Bureau”is vital for destination management. In order for the city to become a congress center in the international market, macro-level infrastructure investments and a strategic coordination network are needed.