Cisplatinle oluşturulmuş nefrotoksisite ve hepatotoksisite' ye karşı kateşin ve gallik asitin yapısal ve enzimatik etkileri
Structural and enzymatic impacts of catechin and gallic acid on ci̇splatin-induced nephrotoxicity and hepatotoxicity
- Tez No: 908442
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN GÖKÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Amaç: Bu çalışma cisplatin ile oluşturulan nefrotoksisite ve hepatotoksisite'ye karşı kateşin ve gallik asitin yapısal ve enzimatik etkilerini incelemek amacıyla uygulanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 4 hafta süreyle cisplatin ile oluşturulan sıçanlara kateşin ve gallik asit tedavisi uygulandı. Süre sonunda aşamalı olarak sakrifiye edilen hayvanların vücut ağırlıkları, böbrek ve karaciğer ağırlıkları ölçülmüş, böbrek ve karaciğer dokuları histolojik olarak incelenmiş, serum biyokimyasal analizleri üre, kreatinin, BUN, AST, ALT ölçülmüş, oksidan parametreleri değerlendirmek için doku biyokimyasal analizleri MDA, GPx, GSR testleri yapıldı. İstatistiksel analizler için GraphPad Prism 8.0.2 progragmı kullanıldı. Bulgular: Deney sonunda cisplatinin sıçanların vücut ağırlığı, böbrek ağırlığı ve karaciğer ağırlığında kayba sebep olduğu, böbrek ve karaciğer dokularında hasar meydana getirdiği, üre, kreatinin, BUN, AST, ALT, MDA değerlerinde artışa, GPx, GSR seviyelerinde ise azalışa sebep olduğu görülmüştür. Kateşin ve gallik asidin uygulandığı gruplarda vücut ağırlıkları, böbrek ve karaciğer ağırlıklarındaki azalmanın ortadan kaldırıldığı, üre, kreatinin, BUN, AST, ALT, MDA değerlerinin cisplatin grubuna göre azaldığı görülmüştür. Kateşin ve gallik asidin uygulandığı gruplarda GPx, GSR seviyelerinde artış kaydedilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada cisplatinin böbrek ve karaciğer dokularında ciddi hasarlara yol açtığı, oral yoldan alınan kateşin ve gallik asit takviyelerinin bu toksisiteye karşı iyileştirici etkilere sahip olduğu sonuçlarına ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study investigates the structural and enzymatic effects of catechin and gallic acid in mitigating nephrotoxicity and hepatotoxicity induced by cisplatin. Materials and Methods: In this study, rats were administered cisplatin for a duration of 4 weeks, followed by treatment with catechin and gallic acid. At the conclusion of the treatment period, the rats were sacrificed at successive intervals. The body weights, as well as the kidney and liver weights, of the animals were recorded. Histopathological assessments of renal and hepatic tissues were performed. Biochemical analyses of serum samples included measurements of urea, creatinine, BUN, AST, and ALT. Additionally, oxidative stress parameters were evaluated through tissue biochemical assays measuring MDA, GPx, and GSR levels. Statistical analyses were carried out using GraphPad Prism 8.0.2 software. Results: Administration of cisplatin resulted in significant reductions in body weight and also kidney and liver weight, alongside observable damage in kidney and liver tissues. Elevated levels of urea, creatinine, BUN, AST, ALT, and MDA were detected, while GPx and GSR levels were notably decreased. Conversely, in the groups treated with catechin and gallic acid, there was a restoration of body weight also kidney and liver weight to near-normal levels. Furthermore, the levels of urea, creatinine, BUN, AST, ALT, and MDA were reduced compared to the cisplatin-only group. An increase in GPx and GSR levels was observed in these treated groups.