Rosa canina L. ekstraktının ratlarda cisplatin kaynaklı akut hepatotoksisite üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Rosa canina L. extract on cisplatin-induced acute hepatotoxicity in rats
  1. Tez No: 825667
  2. Yazar: İNCİ AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kanser yaygın bir hastalık olup tedavisinde kullanılan kemoterapötik ajan olan sisplatin, antineoplastik bir ilaçtır. Başlıca yan etkileri hepatotoksisite, nefrotoksisite, ototoksisite ve kardiyotoksisite olarak bilinmektedir. Antioksidan ve oksidan dengenin bozulması, oksidatif stres yan etkilerin görülmesinin başlıca sebebidir. Çalışmanın amacı, sisplatin kaynaklı hepatotoksisite üzerinde polifenolik ve antioksidanca zengin içeriğe sahip kuşburnu (Rosa canina L.) bitkisine ait yalancı meyve ekstraktının oksidatif stresi ve inflamasyonu önleyici bir etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmada hayvan deneylerinde 5 grup 7'şer rat (3 aylık dişi Wistar) olarak deney grupları oluşturuldu. Gruplar kontrol, sisplatin, yüksek doz (400 mg/kg) kuşburnu, sisplatin+yüksek doz kuşburnu (400 mg/kg) ve sisplatin+düşük doz kuşburnu (200 mg/kg) grubu olarak belirlendi. 11 gün boyunca gavaj ile kontrol grubuna serum fizyolojik, kuşburnu içeren gruplara kuşburnu ekstraktı verildi. Sisplatin içeren gruplara 5. gün intraperitoneal olarak tek doz sisplatin (7,5 mg/kg) verildi. 12. Gün tüm gruplar sakrifiye edildi. Serumda AST, ALT, Oksidatif Stres İndeksi değeri hesaplandı. Karaciğer dokusu cerrahi olarak çıkarıldı ve MDA SOD, Katalaz, IL-6, ve TNF-α analizleri yapıldı, Oksidatif Stres İndeks değeri hesaplandı. Histopatolojik olarak KC dokuları cerrahi operasyonun ardından %10 formalde bekletildi, mikrotom ile ince kesitler alınarak PAS, H&E ve Masson Trikom olarak 3 ayrı boyama yöntemi ile boyandı ve ışık mikroskobisinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is an antineoplastic drug used in cancer treatment. Its main side effects are known as hepatotoxicity, nephrotoxicity, ototoxicity and cardiotoxicity. Disruption of antioxidant and oxidant balance is the main reason for the occurrence of side effects. The aim of the study is to investigate whether rosehip (Rosa canina L.) fruit extract, which has polyphenolic and antioxidant-rich content, has a preventive effect on cisplatin-induced hepatotoxicity. In the study, experimental groups were formed as 5 groups contains 7 rats in animal experiments. The groups were adjusted as control, cisplatin, high dose (400 mg/kg) rosehip, cisplatin+high dose rosehip (400 mg/kg), and cisplatin+low dose rosehip (200 mg/kg). For 11 days, saline was given to the control group by gavage and rosehip extract was given to the rosehip groups. Groups containing cisplatin were given a single dose of cisplatin (7.5 mg/kg) i.p on the 5th day. On the 12th day, the groups were sacrificed. AST, ALT, and OSI values were calculated in serum. MDA, SOD, Catalase, IL-6, TNF-α , OSI values were calculated for liver tissue. Tissue and serum OSİ, TNF-α and IL-6 values were found to be statistically higher in the cisplatin group compared to the other groups, indicating the onset of an inflammatory response. It was observed that the values approached normal in the cisplatin+rosehip groups. These results, it was observed that rosehip was effective in liver damage. Gram staining method was used for histopathological analysis. In the statistical evaluation, the effects of high-dose rosehip containing groups on liver damage were determined.