Ratlarda cisplatinin tetiklediği akut nefrotoksisite hasarı üzerine Rosa canina L. (Kuşburnu) ekstraktının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Rosa canina L. (Rosehip) extract on cisplatin-induced acute nephrotoxicity damage in rats
- Tez No: 815574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sisplatin, antineoplastik bir kanser ilacıdır. Nefrotoksisite, hepatotoksisite ve ototoksisite başlıca yan etkileridir. Yan etkilerin görülme sebebi oksidan ve antioksidan dengenin bozulmasıdır. Yaptığımız çalışmada zengin polifenolik içeriğe ve antioksidan, antiinflamatuar özelliğe sahip kuşburnu (Rosa canina L.) meyvesinden elde edilen etanolik ekstraktın sisplatin kaynaklı nefrotoksisite üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Her bir deney grubunda 7'şer rat ile 5 deney grubu (kontrol, sisplatin, yüksek doz (400 mg/kg) kuşburnu, Cis+yüksek doz (400 mg/kg) kuşburnu ve Cis+düşük doz kuşburnu (200 mg/kg) grubu) oluşturuldu. 11 günlük besleme sürecinde kontrol grubuna SF, sisplatin grubuna deneyin 5. günü i.p tek doz Sisplatin (7,5 mg/kg), kuşburnu grubuna deney süresince kuşburnu ekstraktı, tedavi gruplarında ise sisplatin (5. Gün tek doz) ve kuşburnu ekstraktı oral yolla verildi. 12. gün gruplar sakrifiye edildi. Kanda BUN, CREA, TAS, TOS ve böbrek doku homojenizatlarında MDA, SOD, CAT, IL6, TNF-α, TAS ve TOS parametreleri ölçüldü. Gruplar arasında TOS doku, TAS serum dışında anlamlı farklılıklar gözlendi.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is an antineoplastic cancer drug. Nephrotoxicity, hepatotoxicity and ototoxicity are main side effects. The reason for the side effects is the deterioration of the oxidant and antioxidant balance. In our study, it was aimed to investigate the effect of ethanolic extract obtained from rosehip (Rosa canina) fruit, which has rich polyphenolic content and antioxidant and anti-inflammatory properties, on cisplatin-induced-nephrotoxicity. 5 experimental groups (control, cisplatin, high-dose (400 mg/kg) rosehip, Cis+high-dose (400 mg/kg) rosehip and Cis+low-dose rosehip (200 mg/kg), that contain 7 rats in each group) was established. During the 11-day feeding period, SF for the control group, i.p single dose Cisplatin (7.5 mg/kg) on the 5th day of the experiment, orally rosehip extract to the rosehip group throughout the experiment, and cisplatin (5th day single dose) and orally rosehip extract to the treatment groups were given. All groups were sacrificed on 12th day. BUN, CREA, TAS, TOS in blood and MDA, SOD, CAT, IL6, TNF-α, TAS and TOS parameters in kidney tissue homogenates were measured. Significant differences were observed between the groups except TOS tissue and TAS serum.