Eğitimde toplam kalite yönetimi
Total quality management in education
  1. Tez No: 90846
  2. Yazar: RAMAZAN ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
-VII- OZET Bilim ve teknolojideki gelişmeler, kamaşık hale gelen insan hayatı, eğiti min önemini daha da artırmıştır. Gelişen çağa ayak uydurmak, çağın adamı olabilmek ancak kaliteli bir eğitim ile mümkün olmaktadır. Bunun yolu da eğitim kurumlarından geçmektedir. Ülkenin gereksinimlerine göre planlanmış bilgi ve becerilerle donatılmış, geleceğe güvenle bakan, bulunduğu her ortamda üretken ve aktif olabilen bi reyler yetiştirmek eğitim kurumlarımızın başlıca görevleridir. İlköğretim okullarımızın gelişen dünyaya ayak uydurması, sürekli kendi ni yenileme sürecini başlatması, öğrenciyi merkez yapan bir eğitim sistemini benimsemesi, öğrencilere öğrenmeyi öğrenmesini öğretmesi, düşünme ve araştırmaya yönlendirmesi belirlenen hedefe ulaşabilmesi için bir modele de ğişime ihtiyaç vardır. Bu model“Toplam kalite yönetimi”dir. Bu çalışmada Toplam kalite Yönetiminin ilköğretim okullarında uygu lanmasında sürekli iyileştirme çalışmalarının öğrencilerini başarılarını artır madaki etkisinin ne olduğu, öğretmenlerin motivasyonunu ne derecede etki lediği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. İlk bölümde literatür taraması yapıla rak Kalite, Toplam Kalite Yönetimi, Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi, Kalite Geliştirmede Araç ve Teknikler ve Türkiye Eğitim Sisteminin Sorunları anla tılmıştır. Kalite çemberleri kurularak sürekli iyileştirme çalışmaları başlatılmış ve bir dönem boyunca uygulanmıştır. 8u uygalama sonucunda öğrencilerin başa rı durumları karşılaştırılmış ve başarılarının yükseldiği gözlenmiştir. Öğret menlerin çalışma noktasında şevklerinin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Development in the science end technologies and the human tife which has been more complex make increase importance of the education. Walking with the developing age and becoming man of the age and becoming man of the age is possible only by a quality education. This way passes education centes. To train person who will has knowludge and ability which has been planing for requirement of nation, looks the future hopefully and can be productive and active in every condition is one of main aim of the education center. There is model and change need. To walk with the devevloping world of our primary student centered education, to teach to the student learn the learning, to manupulate thinking and investigating and to can be reached to obtained target. This model is“Total Quality Management”. In this work; in application of total quality administration, the effects of continious works on increasing students success in primary schools and how much it effected theachers motivation are tried to be decided. In the first chapter; quality, total quality administration, total quality administration in education, tools and teenies in quality progressing and Turkey education system's problems are told by scanning books and catalogs. Some continious works had been started via of establishing quality circles. In the conclusion of this application, the success situations of students had been compaired and it is observed that their successity had been increased. In addition, in the working point of theachers it's observed that their had bein increased.