Obezite cerrahisi olacak hastalarda preoperatif iç hastalıkları değerlendirme sonuçları
Results of preoperative internal medicine evaluation in patients undergoingbariatric surgery
- Tez No: 908465
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YAYLACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Obezite, gıda ile alınan enerjinin vücudun harcadığı enerjiden fazla olduğu, çevresel, genetik ve yaşam tarzı faktörlerinden etkilenen, vücuttaki birçok sistemi etkileyen bir hastalıktır. Sigaradan sonra en sık görülen önlenebilir ölüm nedenidir. Obezitenin görülme sıklığı yıllar içinde artmıştır. Etkilediği sistemlerle çok yüksek oranda mortalite ve morbiditeye neden olduğu için tedavisi büyük önem taşımaktadır. Tedavide yaşam değişikliği, diyet, egzersiz, farmakoterapi ve cerrahi işlemler yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı bariatrik cerrahi geçirecek hastalarda ameliyat öncesi dahiliye değerlendirmesinin sonuçlarını araştırmaktır. YÖNTEM: Retrospektif yapılan bu çalışmaya obezite cerrahisi olmaya uygun kriterlere sahip Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği Obezite Polikliniğine 1 Ocak 2024 ile 31 Ağustos 2024 tarihleri arasında başvuran 246 hasta alındı. Veriler hastane bilgisayar sistemi kayıtları incelenerek elde edilmiştir. Hastalara ait başvuru laboratuvar parametreleri, ek hastalıkları, kullandıkları kilo vermede kullanılan ilaçları, görüntüleme bulguları ve endoskopi sonuçları kaydedilerek analiz edildi. BULGULAR: Çalışmamızdaki hastaları 64'ü (%26,01) erkek, 182'si (%73,98) kadın idi. Hastaların ortalama VKİ 45,82 kg/m2 idi. Hastaların ortalama bel çevresi 129,03 cm idi. Çalışmamızdaki hastaların 70'i (%28,5) hipertansiyon, 195'inde (%79,2) hepatosteatoz, 64'ü (%26,0) diyabet tanıları mevcuttu.
Özet (Çeviri)
AIM: Obesity is a disease caused by excess energy intake over expenditure, influenced by environmental, genetic, and lifestyle factors. It is the leading preventable cause of death after smoking, with rising incidence over the years. Due to its significant impact on mortality and morbidity, treatment comprising lifestyle changes, diet, exercise, medication, and surgery is crucial. This study aims to evaluate preoperative internal medicine assessments in bariatric surgery patients. MATERIALS AND METHODS: In this retrospective study, 246 patients who were eligible for obesity surgery and who applied to the Obesity Outpatient Clinic of the Internal Medicine Clinic of Sakarya University Training and Research Hospital between January 1, 2024 and August 31, 2024 were included. Data were obtained by examining the hospital computer system records. Admission laboratory parameters, comorbidities, weight loss medications, imaging findings and endoscopy results were recorded and analyzed. RESULTS: In our study, 64 (26,01%) patients were male and 182 (73,98%) were female. The mean BMI of the patients was 45,82 kg/m2. The mean waist circumference was 129 cm. Of the patients in our study, 70 (28,5%) had hypertension, 195 (79,2%) hepatosteatosis, and 64 (26,0%) diabetes mellitus.