Trakya üniversitesi tıp fakültesi araştırma görevlilerinde internet kullanım durumları ile yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of internet usage and quality of life among residents at trakya university faculty of medicine
  1. Tez No: 908464
  2. Yazar: AHMET FÜRKAN KABACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Görevlilerinin boş zamanlarındaki internet kullanımları ve internet bağımlılıklarının yaşam kalitesine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma verileri, 15.04.2024-15.06.2024 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde araştırma görevlisi olan 305 gönüllüye uygulanan anketten elde edilmiştir. Boş Zaman İnternet Kullanımı Ölçeği, Bağımlılık Profil İndeksi-İnternet Formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu ve katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile ilişkili sorular dahil olmak üzere toplam 75 sorudan oluşan anket, yüz yüze görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 159'u kadın (%52,1), 146'sı erkekti (%47,9) ve ortalama yaş 29,56'ydı. Kadınların, bekarların interneti daha çok sosyal etkileşim ve alışveriş amaçlı kullandığı; erkeklerin ve çocuğu olmayanların daha fazla çoklu medya içeriği tükettikleri bulunmuştur. Katılımcıların yarısından fazlasının günde 4 saat ve üzerinde internette vakit geçirdikleri bulunmuştur. Düzenli fiziksel aktivite, sigara kullanmamak ve kronik hastalığı olmamanın yaşam kalitesinin bazı yönlerinde olumlu etkilediği bulunmuştur. Çalışmada, internetin bilgi edinme ve kişisel gelişim amacıyla kullanımının yaşam kalitesinin tüm alanlarına olumlu katkı sağladığı bulunmuştur. Ancak internet bağımlılığı, fiziksel, psikolojik, sosyal ve çevresel yaşam kalitesi boyutlarının tamamında düşüşe yol açmıştır. Bu bulgular, internet bağımlılığının bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini ve aile hekimlerinin bu konuda bilinçli danışmanlık sağlamasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of leisure time internet usage and internet addiction on the quality of life of residents at Trakya University Faculty of Medicine. The research data were collected from a survey conducted with 305 volunteers who were residents at Trakya University Faculty of Medicine between April 15, 2024, and June 15, 2024. The survey consisted of 75 questions, including the Leisure Time Internet Usage Scale, the Addiction Profile Index–Internet Form, the World Health Organization Quality of Life Scale Short Form, and questions related to the sociodemographic characteristics of the participants. The survey was conducted using face-to-face interviews. Of the participants, 159 were women (52.1%) and 146 were men (47.9%), with an average age of 29,56 years. It was found that women and singles used the internet more for social interaction and shopping, while men and those without children consumed more multimedia content. More than half of the participants reported spending 4 or more hours per day on the internet. Regular physical activity, not smoking, and the absence of chronic illness were found to positively affect certain aspects of quality of life. The study found that using the internet for information search and personal development positively contributed to all domains of quality of life. However, internet addiction led to a decrease in physical, psychological, social, and environmental quality of life dimensions. These findings emphasize the need to address internet addiction holistically and highlight the importance of family physicians providing informed counseling on this issue.