Diş eti çekilmelerinin tedavisinde siyanoakrilat doku yapıştırıcısının klinik etkinliğinin sütur ile karşılaştırılması
- Tez No: 908472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TAŞTAN EROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Miller sınıf I ve II çoklu diş eti çekilmelerinin tedavisinde uygulanan subepitelyal bağ dokusu grefti ile kombine modifiye koronale kaydırılan flep tekniğinde, palatinal verici bölge yara kapatmasında ve alıcı bölgede süturların desteklenmesinde siyanoakrilat doku yapıştırıcısı kullanılmasının klinik parametreler ve hasta bazlı sonuçlar üzerine etkilerinin araştırılması ve klasik sütur yöntemiyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma kapsamında 40 adet hastada (20 çalışma grubu, 20 kontrol grubu), 110 adet Miller sınıf I ve II diş eti çekilme defekti (58'i çalışma grubunda, 52'si kontrol grubunda) subepitelyal bağ dokusu grefti ile kombine modifiye koronale kaydırılan flep tekniği kullanılarak tedavi edilmiştir. Operasyon öncesinde, 3. ve 6. ay kontrollerinde; plak indeksi, gingival indeks, sondalanan cep derinliği, klinik ataşman seviyesi, keratinize diş eti yüksekliği, papil yüksekliği ve genişliği, bukkal ve palatinal diş eti kalınlığı, diş eti çekilme yüksekliği ve genişliği ölçülmüştür. Operasyon sonrası yara iyileşme döneminde, palatinal verici bölge yara iyileşme indeksi, ağrı düzeyleri vizüel analog skala ile değerlendirilmiş ve kullanılan analjezik miktarı kaydedilmiştir. Elde edilen veriler grup içi ve gruplar arası olarak istatistiksel analiz yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Kök kapanma oranı siyanoakrilat doku yapıştırıcısı kullanılan grupta 3. ve 6. ay ölçümlerine göre sırasıyla %80,96 ve %79,31 olarak, sütur kullanılan grupta sırasıyla %66,47 ve %63,81 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effects of using cyanoacrylate tissue adhesive in wound closure of the palatal donor site and in suture support at the recipient site during the treatment of multiple gingival recessions classified as Miller Class I and II, using the modified coronally advanced flap technique combined with a subepithelial connective tissue graft. The study also seeks to compare these effects with those of the conventional suture method in terms of clinical parameters and patient-based outcomes. Methods: A total of 110 recession defects (58 in the study group and 52 in the control group) were treated in 40 patients (20 in the study group and 20 in the control group) using the modified coronally advanced flap combined with subepithelial connective tissue graft. Clinical measurements, including plaque index, gingival index, probing depth, clinical attachment level, keratinized gingival height, papilla height and width, buccal and palatal gingival thickness, and recession height and width, were recorded before the operation and at the 3rd and 6th months postoperatively. During the postoperative healing phase, the wound healing index of the palatal donor area and the levels of pain were assessed using a visual analog scale and the amount of analgesic used was documented. The collected data were analyzed within and between groups.