Diş eti çekilmelerinin tedavisinde modifiye koronale kaydırılan tünel tekniğiyle birlikte mine matriks türevleri ve bağ dokusu greftinin kullanılması:Randomize klinik çalışma
Modified coronally advanced tunnel technique combined withenamel matrix derivatives and connective tissue graft in thetreatment of gingival recessions: a randomized clinical trial
  1. Tez No: 914960
  2. Yazar: FATMA ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UÇAN YARKAÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Miller sınıf I ve II (Cairo tip 1) diş eti çekilmesi olan hastalarda modifiye koronale kaydırılan tünel tekniği (MKKT) ile birlikte subepitelyal bağ dokusu grefti (SBDG), mine matriks türevi (MMT) veya her ikisinin birlikte kullanımının tedavi sonuçlarına etkisinin klinik parametreler üzerinden karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya, Miller sınıf I ve II diş eti çekilmesi tespit edilen, yaşları 18-60 arasında değişen 52 birey (24 erkek, 28 kadın) ve toplam 90 diş dahil edilmiştir. Hastalar MKKT+SBDG (n=35), MKKT+MMT (n=31), MKKT+SDBG+MMT (n=25) olmak üzere üç grupta tedavi edilmiştir. Plak indeksi, gingival indeks, çekilmenin genişliği ve yüksekliği, keratinize doku miktarı parametreleri başlangıç, 1. , 3. ve 6. ayda; sondalanan cep derinliği, klinik ataşman seviyesi, doku kalınlığı parametreleri ise başlangıç ve 6. ayda ölçülmüştür. Elde edilen veriler grup içi ve gruplar arası olarak istatistiksel analiz yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. P0,05). Başlangıç ve 6.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the clinical outcomes of using the modified coronally advanced tunnel (MCAT) technique combined with subepithelial connective tissue graft (SCTG), enamel matrix derivatives (EMD), or both, in patients with Miller Class I and II (Cairo Type 1) gingival recessions. Methods: The study included 52 individuals (24 males, 28 females) aged 18–60 years, with a total of 90 teeth diagnosed with Miller Class I and II gingival recessions. Patients were treated in three groups: MCAT+SCTG (n=35), MCAT+EMD (n=31), and MCAT+SCTG+EMD (n=25). Clinical parameters, including plaque index, gingival index, recession width and height, and keratinized tissue width, were measured at baseline, 1, 3, and 6 months. Probing depth, clinical attachment level, and tissue thickness were assessed at baseline and 6 months. The data were analyzed using statistical methods for both within-group and between-group comparisons. A p-value of 0.05).