Diş eti çekilmelerinin tedavisinde konsantre büyüme faktörü membranı ile subepitelyal bağ dokusu greftinin karşılaştırılması
Comparing with the use of concentrated growth factor membrane and subepithelial connective tissue grafts in treatment of gingival recession
- Tez No: 359481
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BERRİN ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çalışmamızda Miller sınıf I dişeti çekilmelerinin tedavisinde kuronale kaydırılan fleple (KKF) birlikte uygulanan Konsantre büyüme faktörü (KBF) membranı ve Subepitelyal bağ dokusu greftinin (SBDG) klinik etkinliklerini karşılaştırmak amacı ile tasarlanmıştır.“Split mouth”olarak tasarlanan çalışmaya 19 hasta dahil edilmiştir. Tekli çekilme defektlerinin yer aldığı grupta 12 hastada yer alan 24 çekilme defekti, çoklu çekilme defektlerinin yer aldığı grupta 9 hastada yer alan 50 çekilme defekti tedavi edilmiştir. Aynı hastada aynı çene üzerinde yer alan çift taraflı olarak bulunan defektler randomize olarak SBDG (kontrol) veya KBF ile tedavi edilmiştir. Plak ve gingival indeks, çekilme derinliği, çekilme genişliği, keratinize doku genişliği (KDG) ve mukogingival birleşimin yeri için başlangıç, 1., 3., 6., aylarda ölçüm yapılmıştır. Cep derinliği, klinik ataşman seviyesi (KAS), keratinize doku kalınlığı (KDK) başlangıç, 3. ve 6. aylarda kayıt edilmiştir. Kök kapanması 1., 3., 6., aylarda hesaplanmıştır. İyileşme indeksi (İİ) kayıtları operasyon sonrası 1., 2. ve 3. haftalarda alınmıştır. Hastaların cerrahi işlem sonrasında ilk 7 gün için duydukları ağrı düzeyi vizüel analog skala (VAS) ile değerlendirilmiştir. Tüm test ve kontrol gruplarında başlangıca göre 6. ayda KAS'da önemli azalma, KDK'da ise önemli artış olduğu bulunmuştur. Tekli ve çoklu çekilme grubunda yer alan kontrol grupları test gruplarına göre KDG'nin artmasında daha etkili bulunmuştur. Kök kapanması, haftalara göre İİ skorları ve günlere göre VAS skorları test ve kontrol gruplarında grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda anlamlı farklılık göstermemiştir. Çoklu çekilme defektlerinde kontrol grubuna ait ortalama VAS skoru (ilk 7 günün toplamının ortalaması) test gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı ve daha fazla bulunmuştur. Çalışmamızın sınırları içerisinde, SBDG+KKF veya KBF+KKF tekli veya çoklu dişeti çekilmelerinin tedavilerinde uygulanması kök kapanması ve iyileşme açısından benzer sonuçlar göstermiştir. Özellikle KDG'nin artmasının istendiği durumlarda SBDG+KKF tercih edilebilir. Çoklu dişeti çekilmesi defektlerinin tedavilerinde hastaların operasyon sonrası ağrısının daha az olacağı düşünülerek KBF+KKF tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to compare of the Concentrated Growth Factor (CGF) membrane's clinical effectiveness with coronally advanced flap (CAF) procedure's and subepithelial connective tissue graft (SCTG) with CAF in treatment of Miller class I gingival recessions. Nineteen patients with isolated or multiple Miller class I gingival recession areas enrolled in this split mouth study. Twelve patients and 24 recession defects were treated at single recession grup, 9 patients and 50 recession defects were treated at multiple recession groups. Bilaterally gingival recessions in same patients were randomly treated with either CAF+SCTG (control) or CAF+CGF (test). Plaque and gingival index scores, recession depth, recession width, keratinized tissue width (KTW) and localization of the mucogingival junction were recorded on baseline, 1., 3., 6., months and probing depth, clinical attachment level (CAL), keratinized tissue thickness (KTT) were recorded on baseline, 3., 6., months. Root coverage was calculated 1., 3., 6., months. Recordings of Healing index (HI) were performed in the 1st, 2nd, 3rd week post-surgically. The patients overall postoperative pain were assessed for the first 7 days using visual analog scale (VAS). When compared to baseline, 6 months measurements, there was statistically significant decrease in CAL and significant increase KTT in test and control groups for single or multiple recession defects. Control groups in both recession defects were found more effective to increase KTW than test groups. There was no significant difference intragroup and intergroup comparisons in root coverage,1st, 2nd, 3rd week HI and VAS scores for first 7 days for both of test and control groups. Control groups mean VAS scores (mean total scores of first 7 days) were statistically significant higher than test groups for multiple recession defects. Within the limits of this study, it can be concluded that SCTG+CAF and CGF+CAF can be used for treatment of localized or multiple gingival recessions and two procedure seems similar for root coverage and healing. Especially, if increasing of KTW is desired, SCTG+CAF flap seems more preferable. At multiple recession defects, CGF+CAF may be preferred because of decreasing patient's post-operative pain.