İnflamatuar bağırsak hastalığı ve irritabl bağırsak sendromunda fekal kalprotektinin tanısal değeri ve inflamasyon markerları ile korelasyonu
Diagnostic value of fecal calprotectin in inflammatory bowel disease and irritable bowel syndrome and correlation with inflammation markers
  1. Tez No: 908475
  2. Yazar: ABİDİN YUSUF KAVURMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Çalışmamızda fekal kalprotektinin(FC) inflamasyon markerları (CRP, NLO (Nötrofil Lenfosit Oranı), WBC, ESR(Eritrosit Sedimentasyon Hızı), Hemoglobin, Hematokrit, Trombosit) ve endoskopik aktivite indeksi ile korelasyonunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Aynı zamanda İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (İBH) ve İrritabl Bağırsak Sendromunun (İBS) ayırıcı tanısındaki rolünün belirlemesi hedeflenmektedir. Fekal kalprotektinin daha az invaziv olan ve klinik pratikte sıkça kullanılan inflamasyon markerları ile korelasyonu araştırılarak hastalıkların tanı ve takibinin kolaylaştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Yeditepe Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları A.B.D gastroenteroloji polikliniğine 2017-2023 yılları arasında çeşitli şikayetler ile başvuran ve inflamasyon markerları, fekal kalprotektin tetkikleri istenmiş olup aynı zamanda kolonoskopi yapılmış olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Toplam 97 hastanın kolonoskopi yapıldığı tarihte bakılan Fekal Kalprotektin, CRP, NLO (Nötrofil Lenfosit Oranı), WBC, ESR (Eritrosit Sedimentasyon Hızı), Hemoglobin, Hematokrit, Trombosit değerleri kaydedildi. Hastalar İBS(46 hasta) ve İBH(51 hasta) olarak iki gruba ayrıldı. İBH tanısı ile çalışmaya dahil edilen hastaların hepsinde aktif hastalık mevcuttu. Fekal Kalprotektin, inflamasyon markerları (CRP, NLO (Nötrofil Lenfosit Oranı), WBC, ESR (Eritrosit Sedimentasyon Hızı), Hemoglobin, Hematokrit, Trombosit) ve endoskopik aktivite skorlarının birbirleri ile korelasyonu çalışmamızda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to reveal the correlation of Fecal Calprotectin (FC) with inflammation markers (CRP, NLR (Neutrophil Lymphocyte Ratio), WBC, ESR (Erythrocyte Sedimentation Rate), Hemoglobin, Hematocrit, Platelet) and endoscopic activity index. It also aims to determine its role in the differential diagnosis of Inflammatory Bowel Disease (IBD) and Irritable Bowel Syndrome (IBS). It was aimed to investigate the correlation of fecal calprotectin with less invasive inflammation markers that are frequently used in clinical practice and to facilitate the diagnosis and follow-up of diseases. Materials and Methods: Patients who applied to Yeditepe University Hospital Gastroenterology Polyclinic between 2017-2023 with various complaints and who were asked for inflammation markers, fecal calprotectin tests and also underwent colonoscopy were included in the study. Patient files were reviewed retrospectively. Fecal calprotectin, CRP, NLR (Neutrophil Lymphocyte Ratio), WBC, ESR (Erythrocyte Sedimentation Rate), Hemoglobin, Hematocrit, Platelet values of a total of 97 patients were recorded on the date of colonoscopy. Patients were divided into two groups as IBS (46 patients) and IBD (51 patients). All patients included in the study with the diagnosis of IBD had active disease.