İnflamatuar bağırsak hastalığı olan hastalarda eşlik eden irritabl bağırsak sendromu sıklığının belirlenmesi ve hastalara verilecek olan düşük FODMAP diyetinin etkileri
  1. Tez No: 1000575
  2. Yazar: VURAL BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KEKİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
İnflamatuar bağırsak hastalığı (İBH), günlük yaşamı her yönüyle etkileyen, yol açtığı semptom ve komplikasyonlar ile meydana getirdiği gerek morbidite gerek mortalite olsun, önemli bir sağlık problemidir. Bu hastalar, remisyonda olsalar bile karın ağrısı, mide yanması, ishal ya da kabızlık gibi İrritabl bağırsak sendromunda olan şikayetlerle mücadele etmektedirler. Biz bu çalışmamızda remisyonda olan İBH'lı hastalardaki İrritabl bağırsak sendromu (İBS) bulgularının sıklığını saptamak ve İBS'si olan hastalara verilecek olan FODMAP diyeti ile bu bulgulardaki gerilemeyi göstermeyi amaçladık. Çalışmamıza Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji polikliniğine ayaktan başvuran 59remisyonda olan İBH'li hasta dahil edildi. Hastalarda İBS sıklığı araştırıldı ve İBS'si olanlardan diyet verilenler ve verilmeyenlerin GSRS (Gastrointestinal Symptoms Rating Scale) skoru düzeyleri karşılaştırıldı. Sonuçlar değerlendirildiğinde; İBH hastalarının remisyonda olsalar bile İBS semptomlarının olduğu görüldü. İBS'si olan hastaların ise FODMAP diyeti sonrası şikayetlerinin gerilediği, diyet kullanmayanların ise şikayetlerinde artış olduğu saptandı. Sonuç olarak, remisyonda olan İBH'lı hastalarda İBS'nin eşlik ettiği ve FODMAP diyetinin tıpkı İBS'si olan hastalarda olduğu gibi İBH'lı hastalarda da faydalı olduğu bulunmuştur. Tanı aldıktan sonraki süreçte hastaların diyetlerine daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease (IBD) is an important health problem that affects every aspect of daily life, be it morbidity or mortality, with the symptoms and complications it causes. Even though these patients are in remission, they struggle with the symptoms of IBS, such as abdominal pain, heartburn, diarrhea or constipation. In this study, we aimed to determine the frequency of irritable bowel syndrome (IBS) findings in patients with inactive IBD and to show the regression of these findings with the FODMAP diet to be given to patients with IBS. 59 outpatients with inactive IBD who applied to Gazi University Faculty of Medicine Gastroenterology outpatient clinic were included in our study. The frequency of IBS was investigated in the patients, and the GSRS (Gastrointestinal Symptoms Rating Scale) score levels of those with and without diet were compared. When the results are evaluated; IBD patients have been found to have symptoms of IBS even when in remission. It was determined that the complaints of the patients with IBS regressed after the FODMAP diet, and there was an increase in the complaints of those who did not use the diet. In conclusion, it has been found that IBS is associated with IBS and the FODMAP diet is beneficial in patients with IBD just as it is in patients with isolated IBS. After the diagnosis, patients should pay more attention to their diet.