Yaşlı bakımı konusunda kurumsal bakım hizmet kapasitesinin değerlendirilmesi
Assessment of institutional care service capacity in elderly care
- Tez No: 908483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'de nüfusun yaşlanması, sosyal ve sağlık hizmetlerine olan talebi önemli ölçüde artırmakta ve bu durum, özellikle uzun vadeli bakım hizmetlerinde zorluklar yaratmaktadır. TÜİK verilerine göre, 2023 itibarıyla 65 yaş ve üzeri nüfus toplam nüfusun %10,2'sini oluşturmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki kurumsal yaşlı bakım hizmetlerinin kapasitesini ve kalitesini sosyolojik nedenler çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, yaşlı bakım hizmetlerinin mevcut durumunu, bölgesel farklılıkları, personel yetersizliklerini ve finansal kaynak eksikliklerini ele almaktadır. Çalışmada, Türkiye'nin yaşlı bakım hizmetleri benzer demografik yapıya sahip ülkelerle karşılaştırılmış ve uluslararası standartlara uyum durumu incelenmiştir. Bulgular, yaşlı bakım hizmetlerinin sunumunda ciddi eksiklikler olduğunu ve bu hizmetlerin yaygınlaştırılması ve kalitesinin artırılması gerektiğini göstermektedir. Özellikle kırsal bölgelerde yaşlı bakım hizmetlerine erişimde büyük kısıtlamalar bulunmakta, personel sayısının yetersizliği ve mevcut personelin eğitim düzeyinin düşüklüğü hizmet kalitesini olumsuz etkilemektedir. Araştırma, yaşlı bakım hizmetlerinin kapasitesini artırmak ve kalitesini iyileştirmek için devlet ve özel sektörün daha fazla sorumluluk alması gerektiğini vurgulamaktadır. Devletin, yaşlı bakım hizmetlerine yönelik daha fazla yatırım yapması ve bu alanda çalışan personelin eğitimine önem vermesi gerekmektedir. Özel sektör ise inovatif çözümler geliştirerek hizmet kalitesinin artırılmasına katkıda bulunabilir. Ayrıca, uluslararası iyi uygulama örneklerinden faydalanarak Türkiye'de uygulanabilir stratejiler geliştirilmesi önerilmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, Türkiye'de kurumsal yaşlı bakım hizmetlerinin kapasitesinin artırılması ve kalitesinin iyileştirilmesi gerekliliğini ortaya koymakta ve sosyal politika yapıcılarına bu hizmetlerin geliştirilmesine yönelik somut öneriler sunmaktadır. Yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırmak, sosyal adaleti sağlamak ve toplumsal refahı yükseltmek için kurumsal yaşlı bakım hizmetlerinin güçlendirilmesi kritik bir öneme sahiptir. Araştırmanın bulguları, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yaşlı bakım politikalarının şekillendirilmesine önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aging population in Turkey significantly increases the demand for social and healthcare services, creating challenges, particularly in long-term care services. According to TÜİK data, as of 2023, the population aged 65 and over constitutes 10.2% of the total population. This study aims to analyze the capacity and quality of institutional elderly care services in Turkey within a sociological framework. The research addresses the current state of elderly care services, regional disparities, personnel shortages, and financial resource deficiencies. The study compares Turkey's elderly care services with those of countries with similar demographic structures and examines compliance with international standards. The findings reveal significant deficiencies in the delivery of elderly care services and highlight the need for the expansion and improvement of these services. There are considerable limitations in accessing elderly care services in rural areas, with personnel shortages and low education levels of existing staff negatively impacting service quality. The research emphasizes that both the state and the private sector must take more responsibility to increase the capacity and improve the quality of elderly care services. The state needs to invest more in elderly care services and prioritize the training of personnel in this field. The private sector can contribute by developing innovative solutions to enhance service quality. Additionally, it is recommended to develop applicable strategies in Turkey by leveraging best practices from international examples. In conclusion, this study highlights the necessity of increasing the capacity and improving the quality of institutional elderly care services in Turkey, providing concrete recommendations for policymakers. Strengthening institutional elderly care services is crucial for enhancing the quality of life of elderly individuals, ensuring social justice, and improving societal welfare. The findings of the research will contribute significantly to shaping elderly care policies at both national and international levels.