Ortaokul öğrencilerine fen bilimleri öğretim programıyla ilişkili kök değer temalı etkinliklerin uygulanması ve değerlerin geliştirilmesine yönelik görüşleri
Their opinions on the application of root value themed activities associated with the science teaching program to secondary school students and their opinions on the development of values
- Tez No: 908484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerine fen bilimleri öğretim programı ile ilişkili kök değer temalı etkinliklerin uygulanması ve değerlerin geliştirilmesine yönelik görüşlerinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Durum çalışması tercih edilen araştırmanın katılımcılarını 2023-2024 eğitim öğretim yılında Samsun ili Vezirköprü ilçesine bağlı bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 40 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, uygulama sürecindeki yarı yapılandırılmış görüşme formlarından, çekilen video ve fotoğraflardan, ses kayıtlarından, 5, 6, 7 ve 8. Sınıf Fen Bilimleri ders kitaplarından, 2018 Ortaokul Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programından ve 2022 Kök Değer Temalı Etkinlik Kitabı'ndan toplanmış olup betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Fen bilimleri dersiyle ilişkili olduğu düşünülen etkinlikler tüm sınıflarda fen bilimleri dersinde; ünite, konu, kazanım ve ders kitabındaki yerine göre belirlenen gün ve saatlerde araştırmacı gözetiminde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre uygulama öncesinde öğrencilerin kök değer tanımlarının (öz denetim kök değeri hariç) TDK (2023)'deki tanımlara benzerlik gösterdiği ancak fen bilimleri dersi ile ilişkilendiremedikleri belirlenmiştir. Öğrencilerin uygulanan etkinlikleri (sorumluluk kök değeri hariç) kök değerle ilişkili bulduğu, etkinliklerin öğrencilerde kök değerlerin gelişmesine katkıda bulunduğu, kök değerleri geliştirmek için öğrencilerin önerilere sahip oldukları, etkinlikleri fen bilimleri dersindeki kazanımlarla ilişkilendirdikleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin uygulamadan yaklaşık 2 ay sonra etkinlikleri hatırladıkları belirlenmiştir. 10 kök değerin gelişimine katkı sağlayan kök değer temalı uygulanan etkinliklerin fen bilimleri öğretim programına ve ders kitaplarına ilave edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the opinions of middle school students on the implementation of root value-themed activities related to the science curriculum and the development of values. The participants of the study, which preferred a case study, consisted of 40 students studying at a state middle school in the Vezirköprü district of Samsun province in the 2023-2024 academic year. The data were collected from semi-structured interview forms during the implementation process, videos and photographs, audio recordings, 5th, 6th, 7th and 8th grade science textbooks, 2018 Middle School Science Course Curriculum and 2022 Root Value-Themed Activity Book, and were analyzed with descriptive analysis. Activities thought to be related to the science course were carried out under the supervision of the researcher in all grades in science course on the days and hours determined according to the unit, subject, achievement and place in the textbook. According to the findings obtained, it was determined that the students' definitions of root values (except for the root value of self-control) before the application were similar to the definitions in TDK (2023), but they could not associate them with the science course. It was determined that the students found the implemented activities (except for the root value of responsibility) related to the root value, the activities contributed to the development of root values in the students, the students had suggestions to develop root values, and they associated the activities with the achievements in the science course. It was determined that the students remembered the activities approximately 2 months after the application. It is recommended that the root value-themed implemented activities that contribute to the development of 10 root values be added to the science curriculum and textbooks.