Vahyin başlangıcı ile ilgili rivâyetlerin tahlili
Analysis of the narratives about the beginning of the revelation
- Tez No: 908493
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tezimizin konusu vahyin başlangıcına dair rivâyetlerdir. Vahyin başlangıcı tefsir, hadis ve İslâm tarihi kaynaklarında önemli bir yer tutar. Hz. Peygamber'in hayatıyla ve ilk vahyin nüzûlü ile ilgili rivâyetlerin sarih bir âyete ya da İslâm'ın temel ilkelerini veren bir âyete aykırı olmamasına dikkat etmek, sünnetteki temel doğrularla birlikte ele almak ve bunu sahih haberlere yer veren eserlerle desteklemek gerekir. Çalışmamızın birinci bölümde; Hz. Peygamber'in vahiy alma tecrübesi ve vahyin geliş şekilleri yönünde konuya değinilmiştir. İkinci bölümde; Hz. Peygamber'in vahiy sonrası durumu ve vahyin ilk yıllarına ait olaylar ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Kur'an'a, sahih sünnete ve tarihî vak'aya ters düşen rivâyetler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the narrations about the beginning of revelation. The beginning of revelation has an important place in the sources of tafsir, hadith and sirah. It is necessary to be careful that the narrations about the life of the Prophet Muhammed and the revelation of the first revelation do not contradict a verse that gives the basic principles of Islam, and to consider them together with the basic truths of the Sunnah, and to support this with works containing authentic narrations. In the our study, we mentioned the narrations of the Prophet's experience of receiving revelation and the ways in which revelation comes, the situation of the Prophet and the events in the early years after the first revelation. We tried to reveal narrations that contradict the Quran, authentic sunnah and historical events.