Kur'an'da kitab kelimesinin anlamları
  1. Tez No: 37380
  2. Yazar: ORHAN KANAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
TEZ 'ÖZETÎ KÂB3JF, Orham», ''Kur'âm'da. Kitâb Kelimesinin Aalamlara“ lüksek lisans tezi » (Banışmam-rMevlüt G-ÜIG-ÖB), 111+ Sayfa» Tez; ”Giriş“ ile iki esas”Bolusr ve“ Sonuç”değerlendir mesinden ibarettir. Girişte araşt ıraanım amacı, konumum sınırı ve İşle miş yöntemi hakkımda bilgi verildi. Birimci bölüm, esas konuyu anlamaya, açıklamaya yardımcı olabilecek malumat ihtiva eder. Kitap, taaımı,aalamı, iştikakı ve tarihçesine dair önemli bilgi ve çıkarımlar elde edildi. Sırasıyla kelimemin elimi© içimdeki kullanımlarıma geçildi. Daha sonra, kitabım yazılışı ile ilişki li olan; okumuşa il® ilişkili olaa kelimeler tahlil edilirek d eğeri ead irildi. Kurban' im kelimeleri arasımda çok sıkı bir bağ var- dır,Kitap kelimesi de vahiy ile alakalıdır.,İaeelemem terimler- ile, ki tabım (vahyim) okumuş biçimleri ve anlama yollarına u!a- şılabilir» ikinci bölüm araştırmanım esas kısmıdır «Burada anlam lar ine elendi, bulunduğu bağlam içerisinde kazafe&ığı anlamlar örmekl emdi. Bumu yaparken bir sayı ile ifade etme zorluğu ile karşılaşılabiliriz.. Kelimenin anlamı çok, anlamıma kapsamı da geniştir. Âmcak hemen hepsinde görülen ortak yön »"fcahiy ile irtibatlı olaasıdır.%şümee,iaamç ve davranış beraberliğimi zorunlu kı- lar. fier özet belirli ölçülerde sınırlılık ve eksiklik ataşıyabilir.Buaa rağmen temel ve önemli sayılan yönler su~ amLmaya çalışıldı. Araştırmamam değerlendirilmesi Sonuç içim ayrılaa yerde yap ildi. Çalışma, konu ve bu alam ile ilgilenenlere yar dımcı olabilir. Allah em iyisini bilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis consists of four main parts, which are respec tively Introduction, the first and second section, and conclusion as I have explained at the beginning of my research. As the tit le of my thesis suggest, this study that aims to investigate meanings the term of“kitâb”(book) in the Qur'an. Th© term kitâb derived from the verb Mka-ta-ba“*It's synenymous »There are many meaning and It's in a well-guarded divine writ »It1 s upon a well-guarded tablet (Lawh Mahfuz) ”with him“ (indahû) is the source (umm): (mother) has often the idiomatic connatition of ”origin“ or ”source“ (asl),and sometimes -as in Al-imran (The house of Saran) 3:7- of ”essence“ The noun kitab is the Bible (Torah and Gospel). It's the Psalms; ”scripture“ or ”book". It's Qur'anic revalation. Sometimes, It. s Solomon's letter (see,an-ffaml(the Ants) 27:28, and 29) »Kitab is a sacred »duty (see, el Parra,It.llO) and inspiration, all the revalation,. MUKllSNA