Öğretmen adaylarının akademik başarılarının, başarı hedef yönelimlerinin ve aşırı güvenlerinin incelenmesi
Investigation of academic achievement, achievement goal orientation and overconfidence of teacher candidates
- Tez No: 908498
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SOMYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğretmen adaylarının Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme dersine yönelik akademik başarılarını, başarı hedef yönelimlerini ve aşırı güven düzeylerini belirlemek; bu değişkenlerin öğretmen adaylarının cinsiyetlerine ve bölümlerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Ayrıca, bu üç değişken arasındaki ilişkileri analiz etmek ve öğretmen adaylarının akademik başarıları ile başarı hedef yönelimlerinin, aşırı güven düzeylerindeki varyansı ne ölçüde yordadığını ortaya koymak hedeflenmektedir. Çalışmanın akademik başarı, başarı hedef yönelimi ve aşırı güven değişkenlerini bir arada incelemesi açısından bütüncül ve kapsamlı bir anlayış sağlayacağı düşünülmektedir. Aynı zamanda, geniş bir katılımcı kitlesiyle gerçekleştirilmiş olması, elde edilen bulguların genellenebilirliğini artırarak mevcut durumu ortaya koyması açısından önemli görülmektedir. Araştırmada ilişkisel araştırma deseni kullanılmış, bu kapsamda hem keşfedici korelasyon hem de yordayıcı korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Keşfedici korelasyon analizi bağlamında, öğretmen adaylarının akademik başarıları, başarı hedef yönelimleri ve aşırı güvenleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Yordayıcı korelasyon bağlamında ise, öğretmen adaylarının akademik başarıları ile başarı hedef yönelimlerinin aşırı güvenlerindeki varyansın ne kadarını yordadığı sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmanın evrenini, yapısında Eğitim Fakültesi bulunan üniversitelerde daha önce Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme dersini almış olan 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıf öğretmen adayları oluşturmaktadır. Sistematik örnekleme yöntemi kullanılan çalışmada, 20 farklı üniversitede öğrenimlerine devam eden 1350 öğretmen adayına ulaşılmış ve gürültülü veriler çıkarıldıktan sonra 1065 öğretmen adayı çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada öğretmen adaylarının başarı hedef yönelimini belirlemek amacıyla 2x2 Başarı Yönelimleri Ölçeği (Revize Formu) ve öğretmen adaylarının aşırı güvenlerini ve akademik başarı puanlarını ölçmek amacıyla başarı testi ile bu teste eklenen abartılı kesinlik soruları kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, öğretmen adaylarının aşırı güven seviyesinin genel olarak düşük, akademik başarı seviyelerinin genel olarak orta, öğrenme yaklaşma eğiliminin genelde orta-yüksek, öğrenme kaçınma eğiliminin ise orta, performans yaklaşma ve performans kaçınma eğilimlerinin her ikisinin de orta düzeyde olduğunu göstermiştir. Katılımcıların akademik başarıları cinsiyete göre değişmemekte, bununla birlikte, bölüme göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Başarı hedef yönelimi boyutlarından öğrenme kaçınma cinsiyete göre değişmezken, öğrenme yaklaşma, performans yaklaşma ve performans kaçınmada kadınların puanları erkeklerden anlamlı bir şekilde yüksektir. Öğretmen adaylarının başarı hedef yönelimlerinin bölüme göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Katılımcıların aşırı güvenleri incelendiğinde cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı ancak bölüme göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Aşırı güven ile başarı hedef yönelimleri olan öğrenme yaklaşma, öğrenme kaçınma, performans yaklaşma ve performans kaçınma arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Diğer yandan aşırı güven ile akademik başarı arasında yüksek düzeyde anlamlı negatif ilişki tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının aşırı güvenlerini akademik başarı (β= -.86) negatif yönde, öğrenme yaklaşma (β= .07) pozitif yönde yordamaktadır. Diğer değişkenler olan öğrenme kaçınma, performans yaklaşma, performans kaçınma ise yordayıcı değillerdir. Öğretmen adaylarının genel aşırı güvenleri akademik başarı ve öğrenme yaklaşma varyansının yüzde 73'ünü açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the academic achievement, achievement goal orientations, and overconfidence of university students studying in the Faculty of Education towards the Measurement and Evaluation in Education course and to examine whether these variables differ based on the gender and departments of the students. Additionally, the study aims to examine the relationship between these three variables and to reveal how much of the variance in overconfidence is predicted by students' academic achievement and achievement goal orientation. The study is expected to offer a holistic and comprehensive perspective by simultaneously examining the variables of overconfidence, academic achievement, and achievement goal orientation. Furthermore, the study's large participant group is anticipated to enhance its contribution to the literature by providing generalizable findings that shed light on the current situation. In the study, a correlational research design was used, and both exploratory correlation and predictive correlation analyses were conducted. Within the scope of exploratory correlation analysis, the relationship between students' academic achievement, achievement goal orientation, and overconfidence was examined. In terms of predictive correlation, the study sought to answer the question of how much of the variance in overconfidence is predicted by students' academic achievement and achievement goal orientation. The population of the study consisted of 2nd, 3rd and 4th year students who had previously taken the Measurement and Evaluation in Education course at universities with a Faculty of Education. In the study, using a systematic sampling method, 1350 university students from 20 different universities were initially reached, and after removing noisy data, the sample was reduced to 1065 university students. To determine the students' achievement goal orientation, the 2x2 Achievement Orientations Scale (Revised Form) was used, and to measure their overconfidence and academic achievement scores, an achievement test along with overprecision questions added to the test were utilized. The results of the study showed that university students' overconfidence levels were generally low, their academic achievement levels were moderate, their learning approach tendencies were generally moderate-high, and their learning avoidance tendencies were moderate. Both performance approach and performance avoidance tendencies were also found to be moderate. When participants' overconfidence levels were analyzed, no significant difference was observed based on gender; however, a significant difference emerged based on department. Similarly, academic achievement does not vary by gender but shows a significant difference across departments. Among the dimensions of achievement goal orientation, learning avoidance does not differ by gender; however, females scored significantly higher than males in learning approach, performance approach, and performance avoidance. The achievement goal orientations of university students were found to not differ significantly across departments. Additionally, no significant relationship was identified between overconfidence and the achievement goal orientations of learning approach, learning avoidance, performance approach, or performance avoidance. However, a strong negative relationship was found between overconfidence and academic achievement. Academic achievement (β = -.86) negatively predicts university students' general overconfidence levels, while learning approach (β = .07) positively predicts them. Other variables, including learning avoidance, performance approach, and performance avoidance, were not found to be significant predictors. Collectively, academic achievement and learning approach explain 73% of the variance in university students' general overconfidence. Other variables such as learning avoidance, performance approach, and performance avoidance were not predictive. Academic achievement and learning approach explain 73 percent of the variance in university students' general overconfidence.